Často sa smejeme Američanom, akí sú tuční. No málokto to zažil na vlastnej koži – zostať štíhly za veľkou mlákou je takmer nemožné. Syn mojej kolegyne hrával hokej na profesionálnej úrovni u nás na Slovensku. Kolegyňa si z času na čas vzdychla: „Čo všetko on denne zje a pritom je taký tenký, ako keby rok hladoval.“

Keď mal šestnásť rokov, prestúpil na americkú strednú školu a pokračoval s hokejom v stredoškolskom klube. Trénovali dve hodiny každý deň po vyučovaní. Okrem hokejových tréningov si z voliteľných predmetov vybral  hodinu posilňovania pred vyučovaním. Víkendy trávil na zápasoch, aj vtedy mal pohyb. Kto pozná ľadový hokej vie, že je to jeden zo športov, pri ktorom sa spaľuje najviac kalórií.

Žil vo farmárskej rodine a okrem typicky amerických polotovarov často jedávali aj čerstvú stravu, dokonca jeleňov, ktorých sami zastrelili. Chlapec bol za oceánom desať mesiacov a domov sa vrátil nabitý zážitkami, spomienkami a… kilami nadváhy.

„Myslela som, že zinfarktujem, keď som ho na letisku zbadala, “ povedala kolegyňa. „Taký bol tučný, že normálne mal syslie líca a podbradok! Nechápem, ako je to možné pri toľkom športe!?“

Problém je v tom, že strava v Amerike je plná rôznych prímesí a prídavkov, ktoré telo nie je schopné spracovať. Do organizmu prichádza množstvo cudzorodých, často jedovatých látok, ktorých sa organizmus nedokáže zbaviť dýchaním a vyprázdňovaním, tak ich odloží do tukových vankúšikov.

Preto sa vyhýbam polotovarom a keď vezmem do ruky niektorý z výrobkov dôkladne si prečítam jeho zloženie. Stane sa mi, že pri pohľade na krásne vyzerajúce potraviny dostanem chuť, ale keď zistím ich zloženie, chuť mi prejde.

Z času na čas však neodolám a zhreším. Minule som sa zastavila v jednom fastfúde. Dala som si vyprážané kuracie krokety a s chuťou som sa pustila do tých lákavých kúskov. Chvíľu som žuvala pozorujúc vrabcov za oknom a sústredila sa na chuť mäska. Netrvalo dlho a lahôdku som vypľula. S kuraťom, aké poznám ja z chovu od farmárov, to nemalo nič spoločné. Mala som pocit, že žujem umelú hmotu.

Vtedy som si spomenula, ako sa syn kolegyne sťažoval, že obed v americkej škole je odporný a pláve v tuku. Myslela som si, že preháňa. A teraz som ani ja nebola schopná skonzumovať tieto šťavnaté, chrumkavé a voňavé nugetky, ktoré sa vyrábajú z ktovie čoho. Je to premiešaná hmota s dochuťovačmi, dofarbovačmi a konzervantmi. Opustila som plný tanier aj fastfúd s pocitom, že už nikdy viac.

Keď som sa kolegyne po čase spýtala, ako sa má syn, odvetila: „Super! Po návrate z Ameriky prestal hrať hokej. Športu sa venuje už len rekreačne a napriek tomu do pol roka opäť zoštíhlel!“

Ako chudnú Američania? Mám pocit, že nemajú šancu schudnúť. Za nadváhu ich už neodsudzujem, skôr ich ľutujem. Zostať štíhly v Amerike je nemožné, pokiaľ nemáte dostatok financií na kvalitnú bio stravu a osobného kuchára.

Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Výborný článok k tejto téme je na stránkach Mira Veselého:  Nenechajte sa oklamať výrobcami

Ohľadne výživy pre svojich blízkych vám tiež odporúčam zaujímavú stránku Tatiany Banášovej:  Ako sa postarať o zdravie svojej rodiny