Lekári tvrdia, že pre dobré trávenia pomáha päť dávok zeleniny a ovocia denne.

Často som si vravela, že preháňajú. Veď to je približne pol kila zeleniny. Tú ešte naviac treba aj očistiť… preto som to častokrát z lenivosti nechávala na päť malých jabĺčok. Každopádne som dlho pochybovala, či je toto dávkovanie nevyhnutné.

Nakoniec som zistila, že to je tá najmúdrejšia rada ohľadom nášho zdravia. Prečo?

Pri každej činnosti vzniká odpad. Napríklad keď varím, niekedy sa chytám za hlavu, koľko odrezkov vznikne (a to ani nespomínam plastové obaly). Stačí ošúpať zemiaky, orezať a odkrojiť konce z mrkvy, zo zeleru, z petržlenu… A pomaly mám kôpku rovnako veľkú, ako je tá s očistenou zeleninou. Alebo taký pomaranč – šupiek je niekedy viac ako jadra. Ešte šťastie, že mám v záhrade kompost.

Rovnako aj v našom tele vzniká pri výrobe energie odpad. Niečo vylúčime prirodzenou cestou a niektoré častice lietajú po našom tele, ničia bunky a spôsobujú starnutie a choroby. Také častice voláme voľné radikály. Keď sa ich nahromadí priveľa, môžu vzniknúť nádory.

Antioxidanty dokážu tieto voľné radikály zneškodniť. Lenže náš organizmus nemá schopnosť si antioxidanty vytvárať. Prečo je to tak? V rastlinách sa behom fotosyntézy tiež vytvárajú škodlivé voľné radikály, ale rastliny si zároveň aj sami vedia vytvárať antioxidanty. V evolúcii je všetko nesmierne efektívne a človek odjakživa konzumoval rastliny. Spolu s nimi teda konzumoval aj dostatočný počet antioxidantov – a pravdepodobne preto sa v ľuďoch nevyvinul vlastný mechanizmus ich vytvárania.

Dýchaním, slnečným žiarením a príjmom potravy sa v našom tele neustále tvoria voľné radikály, preto je rozumné náš organizmus pravidelne zásobovať antioxidantmi v rastlinách: zelenine, ovocí, bylinkách, koreninách… Vzhľadom na to, že antioxidanty potrebujeme cez deň priebežne, je ideálne rozdeliť si ich do viacerých porcií.

Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma. Sama som začala poctivo praktikovať nasledovných 5 zásad pre lepšie trávenie. Pomáhajú mi zostať zdravou a štíhlou:

  1. Pred každým jedlom je ideálne je schrúmať čosi živé a farebné: zelenú brokolicu, červenú repu či jahody, maliny, hrozno, pomaranče, melóny, citróny… dokonca už u nás predávali aj fialové zemiaky z Francúzska 🙂
  2. Slovom „schrúmať“ som to myslela doslova. Dôkladným žuvaním posilníme svaly sánky a pomôže nám to k zdravým silným zubom, teda k spevneniu jedného z najkritickejších miest, ktoré prezrádza náš vek. Zároveň tým jedlo dobre premiešame so slinami, čím už v ústach začne proces trávenia. To bude mať rovnako silný vplyv na dôkladné využitie živín z potravy a zredukovanie tráviacich ťažkostí.
  3. Telo potrebuje až 20 minúť na to, aby nám začalo dávať signál, že už sme sa dostatočne najedli (ustúpi pocit hladu). Keď však jeme príliš rýchlo, počas tých prvých 20 minút sa často-krát vieme prejesť a pokaziť si tak proces trávenia. Preto je výborné začať jedlo niečím surovým a jesť pomaly.
  4. Vlákniny v ovocí či zelenine pomôžu spomaliť vstrebávanie cukru do krvi, dajú nám pocit sýtosti a sú ideálne pre dobrú prácu hrubého čreva.
  5. Pri jedení sa treba sústrediť len na jedlo a žuvanie. Keď sme rozptýlení, častokrát siahneme len tak mimochodom napríklad po čokoláde. Po chvíli si uvedomíme, že sme si ju neužili, lebo sme boli sústredení na niečo iné… a šup, v ústach zmizne ďalšia tablička. Miesto toho si treba dať záležať, aby sme sa na jedlo dôkladne sústredili a vychutnali si ho. Vnímajte chute, farby, vône. Toto uvedomenie vám rovnako pomôže precítiť prítomný okamih a uvedomiť si radosť, slasť a pôžitok z jedla.