Začali ste niečo s obrovským nadšením, plný energie, presvedčený, že neexistuje nič, čo by vás mohlo zastaviť? A kdesi v polovici cesty, akoby sa z vás energia začala vytrácať, nadšenie miznúť a zjavili sa pochybnosti, či to zvládnete? Naraz dostanete iný nápad a okamžite sa preň nadchnete a ten pôvodný  vás prestáva zaujímať. Čo na tom, že ste boli blízko k cieľu? Čo na tom, že stačí málo a projekt by ste úspešne dokončili?

Ale sú aj protipóly, ľudia, ktorí sa neskutočne ťažko rozbiehajú, nechce sa im do nových vecí a potom, keď sa predsa len donútia a blížia k cieľu, reagujú opačne, energia v nich vzrastie a s vervou sa pustia do ich dokončenia.

Jeden môj kolega vždy, keď dostal úlohu, okamžite protestoval: Neexistuje, nedá sa, to ja robiť nebudem, kto vôbec takú úlohu vymyslel? Vedúci si všimol, že funguje akoby mal pomalé zapaľovanie. Najprv reagoval zamietavo, ale o pár hodín priletel a vychrlil možné riešenia. Od tej chvíle nepopustil, kým danú vec nevyriešil a nedokončil. Bol to typický dokončovateľ, avšak k tomu, aby sa do niečoho pustil potreboval nakopnúť.

Kedysi na jednom školení nám vysvetlili, že v ideálnom pracovnom tíme pri riešení projektu, by malo byť viac typov osobností. Okrem rozbiehača by tím mal mať aj dokončovateľa a samozrejme ďalších (napríklad manažérsky typ na riadenie projektu, kritika na hľadanie rizík…). Avšak často sme aj zmiešané typy, napríklad manažér rezaný rozbiehačom a iné kombinácie.

Aký to má súvis s našimi plánmi vyzerať a hlavne cítiť sa dobre? Je dobré popremýšľať, ku ktorému typu by ste sa zaradili vy. Je extrémne dôležité, aby ste si uvedomili, aké nástrahy na vás môžu čakať a spravili všetko preto, aby ste sa im vyhli.

Keď si uvedomíte, že ste typ rozbiehača, budete pripravený na to, že v polovici cesty vám môžu dôjsť sily a máte väčšiu šancu nájsť recept ako predsa len vydržať. Asi najlepší variant je nájsť si kamaráta, typického dokončovača, a ťahať to spolu s ním. Vy mu dodáte elán a potiahnete ho na začiatku a on vás bude nakopávať, presvedčovať a motivovať, aby ste vydržali, ku koncu.

Ak takého nemáte, potom je riešením, kúpiť si motivačnú knižku a nechať si ju pripravenú v zálohe. Ak príde polčas, pustiť sa do čítania, aby ste získali energiu na dokončenie svojich plánov, či už ide o chudnutie alebo čokoľvek iné.