Asi aj vy máte kávovar, ktorý kým začne napĺňať hrnček čiernym mokom, potrebuje čas a vy musíte čakať? Vždy má iritujú tieto prestoje, hlavne ráno, keď počítam každú minútu do odchodu. V čase, keď sa kávovar zahrieva, či čo to vlastne robí, zvyknem si uprostred kuchyne spraviť zo desať drepov, veď prečo nevyužiť čas a nerozprúdiť krv v tele.

Minule som si pri tejto aktivite, spomenula na jednu skvelú českú komédiu, v ktorej mladučká dievčina značne kyprých tvarov, Česi by ju, so svojím typickým komediálnym šarmom, nazvali boubelka, sedí vo svojej detskej izbe nad učebnicou a vedľa učebnice sa z otvorenej bonboniéry na ňu usmievajú bonbóny rôznych tvarov a odtieňov farby čokolády. Jej pohľad preskakuje z učebnice ku sladkostiam a zakaždým, keď sa jej ruka natiahne k bonboniére, v tvári sa objaví náruživé túžbu, ale prekoná ju a ruku stiahne včas. Raz to nezvládne prsty zovrú cukrík a ten bleskovo zmizne v jej ústach, chúďa ani si ho nestihne vychutnať, tak rýchlo ho prehltne.  Pozrie na svietiaci mesiac v splne za oknom, akoby hľadala rozhrešenie, potom vyskočí zo stoličky a uprostred izby začne drepovať.

Je to nádherná scéna a nesmierne poučná, na dievčati je vidieť nekonečná túžba po sladkosti, ale aj odhodlanie nepribrať. Skvelý návod na to, ako si vyriešiť náš chudnúci konflikt. Dať si lahôdku a vzápätí si ju odpracovať. Neviem presne spočítať koľko drepov dokáže spáliť jeden čokoládový bonbón, ale odhadujem, že ich môže byť aj sto.

Ale existuje účinnejšia metóda, ako to vyriešiť tak, aby sa vlk v nás nažral a koza zostala celá a hlavne štíhla. Vždy keď pocítite chuť na niečo mimo plánu najprv si dajte zopár nádychov a hlbokých výdychov, potom vypite dvojdecák vody, pokojne môže byť tá z vodovodu, ešte lepšie je mať ju celý deň na stole. Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Potom si spraviť nejaké cvičenie povedzme desať drepov, tí ktorí majú problém s kolenami, nahradia drepy iným vhodným cvičením, napríklad predklonmi, krúžením panvy a až potom, ak ešte stále budú mať chuť, doprajú si lahôdku a zhrešia. A zase, ak už, tak poriadne zhrešenie, žiadne rýchle zmiznutie dobroty v našich útrobách, ale dôkladné nechanie poživne (či už to je čokoláda, vlašák, chlebík s maslom) v ústach, rozplynutie na jazyku tak, aby sa chuť dostala do všetkých častí a chuťových pohárikov, či už tých čo vnímajú horkosť na koreni jazyka alebo tých, kde cítite sladkosť, nech si to myseľ aj telo užije. Ak ide o chlebík, pomaly dôkladne rozžuvať, sústrediť sa na chute, len tak sa vám o pár minút nebude zdať, však to pôžitok ani nebol, dám si ešte.

Ideálne je pred každým jedlom, skôr ako sa doňho pustíte, zhruba pol hodinu pred jedením vypiť pohár vody a tesne pred jedením sa predýchať, a zľahka si zacvičiť. Že sa to nedá? Že čo by v práci na to povedali kolegovia? No sú dve varianty: buď nahovoríte aj ich, alebo si odbehnete na toaletu a tam, v najhoršom prípade  v kabínke, si pocvičíte. Dá sa aj v kancelárii, celkom nenápadne si môžete urobiť pár napínacích cvičení, vtiahnutie bruška až ku chrbtici, stiahnutie sedacích svalov, môžete si dokonca vybrať  sťahovať budete jednu polovicu s druhou, a potom zas obe naraz. Bude to mať dvojaký efekt, ak to spravíte pred každým jedlom dvadsať krát, po pár týždňoch sa kolegyne nebudú vedieť vynadívať, ako ste sa dopracovali k takému dokonalému pozadiu.