Mala som kolegyňu, ktorá bola schopná po dlhom dni v robote žehliť do druhej v noci, ráno vstať o šiestej a ísť do práce.

,,Ja by som sa nikdy nedonútila žehliť na úkor spánku,“ obdivovala som ju.

,,Doma musím mať všetko v perfektnom stave.“

,,Aj za cenu, že sa nevyspíš?“

Pritakala.

Spomenula som si na ňu, keď som natrafila na knihu s vábivým názvom: Chudnutie v spánku. Vravela som si, že to je opäť nejaký reklamný chyták, ktorý chce zarobiť na dôverčivosti ľudí. Ale neodolala som a knihu som si kúpila.

Hlavná myšlienka metódy Dr. Detlefa Papeho spočíva v jednoduchom princípe: V rôznych častiach dňa má človek konzumovať iba určité potraviny a tým aktivovať nočné spaľovanie tukov. Napríklad, jedlá s vyšším obsahom sacharidov sa smú jesť len v dopoludňajších hodinách a na večeru sa odporúčajú bielkovinové jedlá so zeleninou. A dve-tri hodiny pred spánkom sa nemá jesť vôbec nič.

V tele sa počas spánku spúšťajú regeneračné procesy. Zjednodušene povedané – telo upratuje. Opravuje alebo odstraňuje choré a poškodené bunky. Na to potrebuje energiu. Ak večer konzumujeme sacharidové jedlo (napríklad rôzne prílohy ako sú zemiaky, cestoviny, ryža, ale aj niektoré zeleniny ako mrkva, zeler, cvikla, ktoré tiež obsahujú veľa sacharidov), telo použije tieto sacharidy na vytvorenie energie.

Ale ak večer zjeme len kúsok mäska so zeleninou bez sacharidov (napríklad lúsky, špenát, kapusta, pór, brokolica), telo si cez noci zoberie energiu z našich tukových zásob. Spolu s energiou spotrebuje telo cez noc aj bielkoviny, preto je ideálne dať si na večeru napríklad mäso, ryby, ale aj fazuľa, šošovica alebo sója. Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Túto metódu stravovania by som ani nenazvala diétou, pretože je to stravovanie, ktoré počas dňa telu dopraje všetky výživné látky. Extrémne dôležité je však ísť zavčasu do postele, najlepšie medzi deviatou až jedenástou a dopriať si kvalitný spánok. Takýto spôsob životosprávy je nielen dobrý len na schudnutie, ale celkovo pôsobí blahodarne na organizmus.

Bolo by to fajn mať také spacie kino. Sadnete si, pospíte si hodinku a zobudíte sa o kilo ľahší. Možno to ani nie je tak ďaleko, nanotechnológie idú vpred a možno príde doba, keď nám do tela vpravia malilinkého nanožrúta, ktorý bude vychytávať tukové bunky, naloží ich na nanokamiónik a pošle do hrubého čreva.

Ja som dodržiavala tento typ stravovania asi dva-tri týždne a bola som každé ráno o tridsať deko ľahšia. Ak by to bolo dlhší čas, neviem, či by úbytky hmotnosti pokračovali rovnakým tempom. V každom prípade ho odporúčam vyskúšať aspoň na týždeň každému, kto chce schudnúť prípadne dať telu možnosť, aby sa ozdravilo a dalo do poriadku.

Moja kolegyňa síce mala perfektne požehlené, ale s jej zdravím to perfektné ani zďaleka nebolo. Doprajte si teda spánok, ale v kine to radšej zatiaľ neskúšajte.