Keby som nemala vlastnú skúsenosť, určite by som žiadne doplnky stravy neodporúčala. Vždy je najlepšie to, čo nám ponúka príroda, ale…

Kedysi veľmi dávno som bola presvedčená, že ak zjem cukor, môj organizmus si z neho vyrobí, čo potrebuje. V tom  čase nebolo ani zďaleka toľko možností dostať sa k fundovaným informáciám ako dnes. Vtedy mi v kancelárii na stole hneď vedľa pier, ceruziek a papierov ležala aj krabica kockového cukru. Vždy, keď som pocítila hlad, vzala som si jeden kúsok a s pôžitkom som ho spucovala. Tak to šlo celý po deň. Na šport a pohyb som si spomenula len v lete pri jazere a v zime na horách. Môj organizmus musel byť riadne odolný, keď napriek mojej podvýžive fungoval celkom v pohode.

Po čase ma z tejto životosprávy začala bolievať hlava. A stávalo sa to čoraz častejšie. Keď ma chytila migréna, vedela som, že mám pokazený celý deň. Nabehlo to už zrána. Zobúdzala som sa s miernou bolesťou, ktorá sa rýchlo stupňovala a o hodinku som už cítila pulzujúce návaly v hlave. V tých chvíľach by som sa najradšej ani nepohla, len ležala. To sa dalo len počas víkendov, moje deti priebežne ku mne docupitali, pohladili mi čelo a na ich očakávajúce pohľady som s premáhaním šepla: ,,Tuším tá hnusná bolesť odchádza“. Keď som videla ich radosť, naozaj som sa cítila o chlp lepšie.

Horšie to bolo cez pracovný týždeň. Aby som prežila tie nechutné návaly bolesti, chodievala som do práce s neprítomným pohľadom ako robotická figurína. Vyšetrenia nič nezistili a nepomáhali ani žiadne tabletky, ktoré by mi pomohli bolesť odstrániť.

Po nežnej revolúcii k nám začal prúdiť tovar, aký sme dovtedy nepoznali. Blížili sa mamine okrúhle narodeniny a ja som pre ňu hľadala darček. Lekárne boli oblepené reklamami na istý výživový doplnok pre starších ľudí. Text na obale sľuboval, že liek obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky v množstvách zodpovedajúcich odporúčaným denným dávkam a odporúča sa pri stavoch vyčerpanosti, únavy, pocitoch slabosti, zníženej koncentrácii, ako aj mentálnej pozornosti, nedostatočnej výžive, anorexii a vyčerpanosti spôsobenej akútnym alebo chronickým ochorením, chirurgickým zákrokom a rekonvalescencii.

Hurá, mám skvelý darček! Mama bude nadšená, pomyslela som si. Keď otvárala balíček, s napätím som ju sledovala.  No v zápätí mi dala studenú sprchu: ,,Ale veď toto je pre starých ľudí! Ja sa ešte necítim byť stará! Takéto pochybné tabletky jesť nebudem!“ vyhlásila rezolútne. Bola som sklamaná a bolo mi aj ľúto peňazí, ktoré som na to s dobrým srdcom minula. Založila som teda balíček na hornú policu komory a zabudla naň.

Po čase som ho pri upratovaní objavila a uvažovala, čo s ním. Nakoniec som si povedala, že aj keď je určený seniorom, skonzumujem ho. Iste mi neuškodí, skôr by ma porazilo, že toľko financií vyjde navnivoč. Tabletky som brala poctivo každý deň. Po mesiaci užívania som si uvedomila, že akosi dlho ma obchádza moja pravidelná migréna. Spozornela som: Čo sa deje? Veď ma mesiac nebolela hlava! Potom som si šla strčiť do úst svoju obvyklú rannú tabletku živín a prekvapene som si pomyslela: Nie si za tým ty?

Doteraz som presvedčená, že moje ,,hlavybolenie“ zapríčinila zlá výživa a nedostatok niektorých minerálov či stopových prvkov v tele, ktoré ten výživový doplnok vynahradil. Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Odvtedy mám s migrénou pokoj, ale dávam si pozor na kvalitné a vyvážené stravovanie. Teraz už viem, ako na to aj bez tabletiek. Ale z tejto skúsenosti viem, že by som určite kvalitné výživové doplnky nezatracovala. Mnohým ľuďom môžu skutočne pomôcť.