Život je krásny, pretože nás neustále prekvapuje. Pred časom som napríklad písala, že informácie o cholesterole považujem za jedny z najdôležitejších pre zdravie žien po 50-tke. No teraz som zistila, že existuje aj niečo iné, čo má rovnako zásadný vplyv.

Je to smiech. Áno, naozaj, aj smiechom sa dá zlepšiť naše zdravie.

Už je to nejaký rôčik, čo som zdieľala kanceláriu s kolegom. Bol to taký pokojný chlapík a vždy keď som sa kvôli niečomu rozčúlila, povedal: „Pozri, ako je vonku krásne, prečo sa rozčuľuješ? Radšej sa usmej!“

Viem si predstaviť, že keby mi niekto iný ponúkol takéto lacné riešenie, vypenila by som ešte viac. Neviem, čím to bolo – či jeho vnútorným pokojom, vyrovnanosťou, alebo jednoduchosťou slov, no vždy to na mňa zaúčinkovalo a vyčarilo mi to úsmev na tvári.

Veselá myseľ je polovica zdravia

Začala som si uvedomovať, čo všetko dokáže obyčajný úsmev. Je to ten najkrajší dar, ktorý môžeme dostať a ktorý môžeme darovať. A nič nás nestojí – len zopár jemných pohybov svalov na tvári. Čo sa stane, keď sa usmejete?

  1. Jarmový sval vytiahne kútiky úst
  2. Sval v čele nadvihne obočie
  3. Nosný sval pokrčí nos
  4. A v neposlednom rade kruhový sval prižmúri oči (lebo len v takom prípade sa hovorí, že je úsmev úprimný)

Darujme sami sebe úsmev čo najčastejšie. Je to najjednoduchšia a zároveň najkrajšia pomôcka, ako si zlepšiť náladu. Pretože tým, že sa usmejeme sami pre seba, odoženieme napätie a stres. Veď nič v živote nie je krajšie, ako hľadať humornú stránku.

Aký vplyv má úsmev na naše telo

Úsmev vyšle do mozgu signál pre aktiváciu neurónového centra dobrej nálady. Vďaka tomu sa uvoľní čeľusť a zníži sa svalové napätie v organizme, stúpne tep a v tele sa rozlejú hormóny šťastia ako endorfín, sérotonín, dopamín, oxytocín, progesterón aj estrogén. To všetko za jednu jedinú sekundu.

Smejme sa dámy! Nech nám spolu s rôčkami pribúda aj čím viac úsmevov a smiechu. A hoci sa hovorí, že zo smiechu sú vrásky, som presvedčená, že opak je pravdou. Na uvoľnenej tvári vrásky nevznikajú a pravidelným úsmevom či smiechom trénujeme tvárové svaly účinnejšie ako tvárovou gymnastikou či nočnými krémami.

Nakoniec, nič nie je jednoduchšie, ako to vyskúšať. Poriadne zo srdca sa zasmiať ráno po prebudení, pred každým jedlom, a keď zaľahneme do postele. No a samozrejme pri každom stretnutí so živou bytosťou. Nepotrebujete si vytvárať pozitívne naladenie, stačí použiť svaly na tvári. Uvidíte akú radosť v duši pocítite.

Takže poriadne sa zasmejte hneď teraz, aj keď máte pocit, že niet na čom 🙂