Mám známeho, ktorý žije s priateľkou už viac ako desať rokov, ale s neskutočnou dôslednosťou jej vyrátava doslova každý cent.

Pritom ten muž zdedil majetok po rodičoch a aj zarobil toľko, že tie peniaze nestroví do konca života. Čo ho primälo k tomu, aby lásku k žene, s ktorou zdieľa spoločnú domácnosť, posteľ a všetko ostatné, podriadil láske k peniazom?

Môj druhý známy to úplne inak. Odovzdal všetok svoj majetok svojím deťom. Okolie ho strašilo nech to nerobí, že sa deti potom na neho vykašlú.

Celkom jednoducho vysvetlil, že ak by jeho deti mali byť k nemu slušné a láskavé len preto, že čakajú na dedičstvo, tak že o takú lásku by aj tak nestál. Ony tie peniaze, majetok potrebujú teraz, aby mali dostatok zdrojov na vychovanie ich potomstva. Ak by sa na neho vykašľali, bolo by mu to síce ľúto, ale prežije to i zvládne. A tá jeho nezištná láska k deťom zatiaľ funguje. Stále ho potrebujú, stále je s nimi.

To najdôležitejšie v živote

Koľko ešte na tomto svete pobudneme? Musíme byť vďačné za každú sekundu! A stráviť čo najviac momentov so svojimi blízkymi v dobrých vzťahoch. Učiť sa, ako vzťahy zlepšovať. Ľudia okolo nás sú to najcennejšie, čo nám život môže ponúknuť.

Samozrejme, neznamená to, že starí rodičia by svojim deťom mali odovzdať svoj majetok. Každý nech sa rozhodne podľa vlastného presvedčenia. Ale rozhodne nie je dobré postaviť peniaze pred vzťahy a zdravie.

Peniaze sú na to, aby nám slúžili a musíme dávať pozor, aby sme neslúžili my im. Treba si za ne zabezpečiť to, čo nám prinesie radosť. Prečo by sme si mali zvyšok života napĺňať hnevom, hádkami, nevraživosťami kvôli peniazom, keď ho môžeme prežiť v pokoji a s čistou mysľou.

Môj dedo bol veľmi šetrný, odkladali každú korunu a financie mal pod prísnou kontrolou. Rád potom  chodieval popred výklady a tešil sa rozmýšľajúc, čo všetko by si mohol dopriať. A babička z toho bývala smutná, pretože ona jeho prehnané šetrenie neznášala. Až raz kvôli páde banky o všetky peniaze prišli. No šetriť začal odznova – a potom prišli komunisti a všetko mu zobrali. Nevedel sa poučiť, pretože mal väčšiu radosť mal z hromadenia majetku ako z jeho využívania. Celkom isto v tom bol zakomponovaný aj strach, aby mal dostatok, keď už nebude vládať.

Je nepochopiteľné, že práve my, ktorí sme si už čosi na tomto svete odžili, často nedokážeme pochopiť, aké dôležité je vychádzať si navzájom v ústrety a nemyslieť len na peniaze. Je dôležité snažiť sa pochopiť jeden druhého a zbytočne si neubližovať – a už vôbec nie kvôli peniazom.

Zabudnime na majetky. Každý deň sa radšej poďakujme, že sme na tomto svete a tešme sa z ľudí, ktorí sú okolo nás.