Novinár Mark Henderson v knihe Genetika hovorí, že muž je iba modifikovanou ženou. Znie to čudne, však? Má to však svoje vedecké základy.

V roku 1905 si americkí genetici všimli, že ženy nesú chromozóm XX a muži chromozóm XY. Prvých šesť týždňov sa však embryá, či už s XX alebo XY chromozómami, vyvíjajú rovnako.

Po šiestich týždňoch príde zlom, zapracuje gén SRY v chromozóme Y. Jedinci, ktorí majú jeho funkčnú kópiu, budú mať penis, semenníky, bradu, a jedinci, ktorí ho nemajú, budú mať vagínu, maternicu, prsia a to napriek tomu, že majú chromo zón XY.

Gén, ktorý zapína mužskosť

Gén SRY – spínač mužskosti – však nespôsobuje len vonkajšie biologické zmeny, ale zapína aj 85 ďalších génov, ktoré vplývajú na odlišný typ správania mužov, ako je napríklad agresivita a ochota riskovať, ale zároveň často aj negatívne správanie ako prelietavosť.

V puberte sa naštartuje hormón testosterón, ktorí podčiarkuje tieto mužné vlastnosti. V dospelosti sa jeho produkcia postupne zoslabuje.

V každej spoločnosti žijú ženy v priemere o niečo dlhšie ako muži. Gén SRY nie je len spínač mužskosti, ale zároveň je to aj najškodlivejší gén pre naše zdravie. Jeden z dôvodov je hormonálny profil, ktorý gén SRY vytvára.

Rozdiely medzi správaním mužov a žien

Vysoká hladina mužského hormónu testosterónu ovplyvňuje mužov a spôsobuje, že viac riskujú, sú agresívnejší, skôr sa púšťajú do bitky či boja a rovnako skôr ohrozujú svoj život agresívnym správaním, fajčením a alkoholom. Mužský mozog je tiež lepší v systemizovaní, avšak s malou schopnosťou empatie.

Ženy naopak vnímajú svet hlavne po emocionálnej stránke. Ale práve preto, že pre mužov emócie nehrajú takú výraznú rolu, je s nimi niekedy ťažké hovoriť. Muž chápe, že žena je fyzicky slabšia a pomôže jej s nákupom. Avšak často nechápe, že žena je iná aj na emocionálnej úrovni. Ženské emócie sú pre mužov hádankou. Tak, ako ženy často nerozumejú mužskej vecnosti.

Ako spolu vychádzať

Keďže muži majú úplne iný spôsob myslenia, musíme s nimi komunikovať správnym spôsobom. V mojej knihe som tomu venovala celú sekciu, aby som vás o komunikácii s partnerom naučila všetko dôležité.

Základom je mužovi opísať vaše emócie vo fyzickej podobe, aby si ich dokázal predstaviť. Keď sa napríklad muž obzerá za inou ženou, nepovedať mu cítim sa znevážená a ponížená, ale tisnú sa mi slzy do očí, sťahuje mi hrdlo, zasekáva sa mi dych, bolí ma srdce.

To jeden zo základných spôsobov, ako si s partnerom lepšie rozumieť. Musíme začať hovoriť ich rečou.

Príroda totiž zariadila, že muž a žena rozmýšľajú odlišne.

Dôležité je, aby začali hľadať spoločnú cestu, pretože príroda zariadila aj to, že protiklady patria k sebe.