Jedného dňa ku mne zavítala na pár dní priateľka z Francúzska. Povedala som si, že aj keď mám návštevu, nemôžem vynechať svoje tréningy. Neďaleko môjho bydliska totiž prednedávnom otvorili rotačný posilňovací systém pre ženy. Zapáčilo sa mi to a tréningy ma zvyknú naladiť dobrou energiou.

Tak som sa rozhodla, že návštevníčku z Francúzka zoberiem na tréning so sebou. Nech vidí, že aj my na tom našom malom Slovensku sme už dávno pred opicami a máme aj takéto vymoženosti. Moje nadšenie schladil jej absolútny nezáujem. Dokonca, akoby sa jej kdesi v kútikoch očí skrývalo znechutenie. Vysvetlila mi, že Francúzky tento cielený druh športovania odmietajú. Oni vraj pestujú prirodzený pohyb.

Miesto posilňovne radšej vezmú košík a idú nakúpiť k svojmu mäsiarovi, pekárovi, syrárovi, lahôdkárovi a čojaviem ešte ku komu (ako to všetko skonzumujú som opísala v článku Ako chudnú Francúzi). Kým všetkých obehajú, majú pohybu dosť a potrebné kalórie spálené.

Možno na tom niečo bude. O Parížankách sa hovorí, že majú krásne štíhle nohy, lebo nepoužívajú výťahy. Jednoducho vybehnú po schodoch. Viem si predstaviť, že keď to spravia niekoľkokrát denne, tak sa to aj v konečnom dôsledku naozaj prejaví.

Aj to ma inšpirovalo k rozhodnutiu postaviť si klasický dvojposchodový domček. Dole kuchyňa s obývačkou a hore spálne. Zvádzala som boj s manželom, ktorý bol zásadne proti. ,,Vieš si predstaviť, čo to bude za tortúra, keď zostarneme a nebudeme vládať?“ strašil ma.

Moje argumenty o zdraví a pohybe mu nedávali bohvieaký zmysel. Nakoniec ustúpil vďaka vecnému argumentu (čo vždy najviac lahodí mužskej mentalite), že pozemok je primalý na prízemný dom a neostalo by mu miesto na záhradku.

Po nejakom čase bývania v novom dome mi manžel znenazdajky oznámil: ,,Vieš, že to s tými schodmi nebol nakoniec taký zlý nápad? Odkedy každý deň tých pár schodov vybehnem a zbehnem, mi zmizla bolesť v kolene. Tuším mám pocit, že tie schody mi ho vyliečili.“ Potvrdilo to, že každodenný jednoduchý pohyb pôsobí na organizmus blahodarne. Keď sa to spojí so správnou životosprávou, výsledky na seba nenechajú dlho čakať (tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn vám rada pošlem zdarma).

Behajme teda po tých schodoch vždy, keď máme možnosť. Opatrná záťaž posilní svaly, kĺby, šľachy. A ešte k tomu máme aj bonus, že spálime zopár kalórii naviac a získame pekne tvarované nôžky. No čo si želať viac?