Kedysi sme doma každý týždeň varili bravčové koleno. Ak niečo po obede ostalo, urobili sme z toho huspeninu. Chceli sme, aby deti mali dostatok kolagénu pre vývoj kostí a chrupaviek. Aspoň tak sme to vtedy vnímali.

Ako píše Hiromi Shinya vo svojej knihe Enzým omladnutia, kolagén je nesmierne dôležitý pre kosti, kĺby, šľachy a žily. Vysvetluje to na príklade budovy, kde kosti predstavujú betón a kolagén predstavuje oceľovú konštrukciu.

Hiromi Shinya ďalej píše, že kolagén je dôležitý nielen pre fungovanie vnútornej výstuže nášho tela, ale aj pre našu krásu. Blahodarne totiž pôsobí na pokožku. Ako si teda môžeme dopriať viac kolagénu v bežnej strave?

Výborným zdrojom kolagénu sú drobné ryby. Prekvapila ma informácia, že najkvalitnejší a najvhodnejší kolagén pre využitie v našich telách obsahujú rybie šupiny. Ideálne teda je konzumovať malé rybičky aj so šupinkami.

Pamätám sa, ako ich predávali v Bulharsku vypražené do chrumkava. Často som si ich kupovala na dovolenkách. Boli lacné, tuším stál plný papierový kornút len jeden Lev. Bola to moja obľúbená pochúťka. Keby som vtedy tušila, že tie skvelé chrumkavé rybičky sú ideálne pre krásnu pokožku, pojedla by som ich oveľa viac a vôbec by mi to nezdravé vyprážanie nevadilo.

Treba však poznamenať, že Hiromi Shinya neodporúča, aby sme to s kolagénom preháňali. Najmä s tým v bravčových paprčkách, hovädzích svaloch, v chrupavkách hydiny. Tento kolagén totiž nie je ľahko rozpustný v ľudskom tele a preto sa zodpovedajúcim spôsobom nestrávi. Ak ho konzumujeme vo veľkom množstve, zvyšuje riziko znečistenia čreva. Takže opäť platí to zlaté pravidlo – všetkého s mierou alebo z každého rožka troška.

Ak máte záujem o viacero užitočných faktov o bežných potravinách, túto tématiku som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o kolagéne, odporúčam vám prečítať si zaujímavý prehľad, ktorý spracovala Iveta Beréšová. V jej e-booku je komplexne vysvetlené, ako sa jednotlivé druhy či typy kolagénu líšia, ktorý kolagén je z čoho vyrobený a ako pôsobí na pokožku. Jej e-book je zdarma si môžete stiahnuť na jej blogu. Pani Iveta sa venuje prírodnej kozmetike a jej e-book ma presvedčil, že sa v tejto téme vyzná. Preto som jej položila pár zvedavých otázok.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či a ako emócie ovplyvňujú naše zdravie či výzor? Máte s tým nejakú skúsenosť?
Je to o pocitoch. Človek je povinný starať sa o svoje zdravie. Keď sa dobre cítim, ovplyvňuje to aj moje správanie a moje správanie ovplyvňuje môj úspech. A úspech na tvári svieti. Moja svokra vždy vravievala: ,,Vyhýbaj sa škaredým ľuďom, čo na tvári, to na duši. Väčšinou to tak je.“

Pamätáte si na chvíľu, kedy ste mali pocit, že už nevládzate? Ako sa dokáže znova naštarovať?
Pamätám sa, stalo sa mi to. Nazývam to stav vyhorenia… Návod? Viac oddychovať, prečítať si dobrú knihu, každý deň si urobiť malú radosť a hlavne zmeniť ľudí okolo seba (a ak je to nutné, aj prácu).

Pamätáte si na moment, kedy ste pocítili, že ste urobili správnu vec?
Áno, hrejivý a blažený pocit pri srdci a príliv neskutočnej energie.

Spomínate si na situáciu, kedy ste si uvedomili, že ste sa riadne pomýlili?
Stalo sa mi to. Dlho ma to mrzelo, hľadala som v tom pozitívum a povedala som si, že v tejto situácii som to cítila takto, tak to musí mať svoj význam.

Čo je to najťažšie, čo ste sa naučili z vlastných chýb?
Moje dlhé váhanie a nerozhodnosť ma obrali o množstvo príležitosti…

Existuje niečo, o čom ste si mysleli, že to nedokážete zvládnuť, ale zrazu sa to podarilo?
V 46-tich rokoch som sa naučila plávať 🙂

Ktorá kniha najviac zmenila váš život?
Šlabikár šťastia od Pavla Baričáka.

Spomeniete si na niečo, čo vás stálo menej ako 100 eur, ale zásadne to ovplyvnilo váš život?
Dobrá kniha, korčule…? Športku ani Loto nepodávam.

Je podľa vás zlyhanie krokom k úspechu?
No pokiaľ sa z toho poučíme, tak áno, je.

Čo bolo najlepšou investíciou vášho života?
Moje deti, vzdelanie a cestovanie.

Ktorý zvyk najviac ovplyvnil váš život v pozitívnom smere?
Trpezlivosť a vytrvalosť, ja sa nikdy nevzdávam 🙂