Jedného dňa si moja priateľka povedala, že má plné zuby života so svojím partnerom.

Chodieval domov pred polnocou. Roky dúfala, že sa spamätá a uvedomí si, že rodina je dôležitejšia ako jeho partia. No ten moment neprichádzal.

Robila všetko preto, aby udržala rodinu a predovšetkým deťom otca. Vo vzťahu sa necítila šťastná, ale nejako zvládali primeranú komunikáciu, aby deti mali pri sebe oboch rodičov aspoň cez víkendy. Lenže, keď deti odišli, zistila, že je vo vzťahu vlastne sama.

Jej muž ešte viac času trávil s kamarátmi, až si jedného osamelého večera povedala, že vlastne to takto ďalej nemá zmysel. Prečo lipne na mužovi, ktorému ona zjavne nechýba.

Nebola však za radikálne riešenia. Keď si predstavila celú tú tortúru s rozvodom a následným delením majetku, povedala si, že skúsi najprv jemnejšiu možnosť.

Vždy sa o neho poctivo starala, a preto si teraz povedala, že to zmení. Prestala sa o neho zaujímať, aj keď to bolo spočiatku náročné. Najťažšie je zmeniť návyk. Prestala sa ho vypytovať, kde bol, s kým bol, čo robil. Začala sa venovať sama sebe.

Začala budovať svoje vlastné sebavedomie. Dávať svojim potrebám rovnakú váhu ako tým jeho. Čoskoro začala pociťovať príliv novej energie. Akoby jej z ramien spadol veľký náklad.

Sebavedomie ženy je aj v partnerskom vzťahu veľmi dôležité. V mojej knihe o vzťahoch sa dočítate, ako sa buduje a aké dôležité sú momenty, kedy k sebe prejavujeme úctu a poctivo sa o seba staráme.

Od toho času aj moja priateľka začala vychádzať von s kamarátkami. Navštevovali divadlá, chodili na večeru, na prechádzku.

Keďže vždy bola doma skôr ako jej muž, on ani netušil, ako jeho manželka rastie a rozvíja svoj vlastný svet.

Po čase ju náhodne stretol v meste, kde sa prechádzala so svojimi kamarátkami, zatiaľčo on mal namierené do krčmy.

Nemohol uveriť svojim očiam. A nemohol jej ani nič zazlievať, veď predsa nerobila nič zlé. Len ho to symbolicky zrazilo na kolená.

V ten moment pochopil, že aj pre ňu existuje svet, v ktorom on nie je potrebný. Už od neho nič neočakávala a začala si žiť svoj život v kľude po svojom.

Možno ho začala viac zaujímať, prebudila jeho zvedavosť. Možno ju predtým považoval za samozrejmosť, ktorá sa zrazu začínala rozplývať.

Dovtedy to bola žienka, ktorá mu slúžila a bola stále po ruke. Teraz v nej začal cítiť osobnosť, ktorá sa mu vzďaľuje.

A, čuduj sa svete, ich vzťah sa odvtedy podstatne zlepšil.

Čas si rozdelili na ten, ktorý trávia spolu a ten, ktorý trávia bez seba so svojimi priateľmi.

On si ju začal vážiť a ona si odvtedy dáva pozor, aby pri starostlivosti o neho nezabúdala na seba.