Určite to poznáte – čím viac sa snažíme chudnúť, tým ťažšie to ide. A ak sa aj podarí, následne zase rýchle priberáme. Tak už to po 50-ke býva. Skúšame všetko možné a v konečnom dôsledku skončíme zase s váhou naviac.

Od čitateľky Ľudmily som dostala dobrú otázku:

Čo bol ten moment, že sa Vám nakoniec podarilo začať zhadzovať kilá? Môj problém je v tom, že začnem, ale vždy zlyhám. Nebola som takáto pred rokmi, vždy som sa vedela nakoniec zaťať, i keď som po čase znovu pribrala. Ale teraz…

Táto otázka ma primäla vrátiť sa v myšlienkach späť do minulosti.

Keď som sa ako osemnásťročná potrebovala zbaviť nadbytočných kíl, prestala som jesť a o pár dní som mala želanú váhu. Ale po 50-ke to už bolo oveľa ťažšie. Nielenže sa ľahšie priberá, ale akoby aj samotná maškrtnosť bola na vzostupe. Už nie je také ľahké vzdať sa dobrého jedla ako kedysi.

Jedlo znamená pôžitok

Jedlo totiž znamená pôžitok. Je prirodzené, že príroda zariadila, aby nám všetko potrebné pre prežitie prinášalo príjemné pocity. Ak by to tak nebolo, necítili by sme potrebu jesť viac, ako je pre nás zdravé.

Poznala som pani, ktorá po úraze stratila cit pre chuť. Čo myslíte, ako to ovplyvnilo jej váhu?

Ak ste tipovali, že zoštíhlela, uhádli ste. Jedlo sa pre ňu stalo viac povinnosťou ako lákavou pochúťkou. Ak by nám jedenie neprinášalo toľko pozitívnych emócií, nemali by sme problém schudnúť a udržať si váhu. My si však užívame dobré jedlo – a samozrejme najviac sladkosti. Mozog totiž túži po energii, aj keď jej má prebytok. Tak sme boli evolučne vyvinutí.

Najhorší je však problém, že aj keď sa nakoniec podarí schudnúť, nedokážeme si váhu udržať.

Existuje recept, ako sa tomu jojo efektu vyhnúť?

Vyhovárať sa na gény nepomáha, hoci naozaj práve oni môžu spôsobiť, že ideálna váha je dlhodobo v nedohľadne. Každý máme iné gény, nie všetci sme rovnakí. Spoliehať sa na to, že metóda, ktorá pomohla susedke, pomôže aj mne, často vedie ku sklamaniu.

Vedci už potvrdili, že niektorí ľudia majú takú konšteláciu génov, ktorá im umožňuje dobre prežiť aj s minimom potravy. Takže hneď ako prejdú do úsporného režimu jedenia, ich gény sa naľakajú a pozapínajú všetky mechanizmy, aby využili prijatú potravu čo najefektívnejšie a nespotrebovávali si tukové zásoby. Teraz sa na to hneváme, ale v dávnej minulosti to bola jedna z najdôležitejších genetických výhod pre prežitie.

Viac o problematike génov si môžete prečítať v článku Aké je ideálne stravovanie.

Bez ohľadu na gény je dôležitá vytrvalosť. Skôr či neskôr znížením energetického príjmu začneme chudnúť. Problém však nastane, keď sa príliš rýchlo po schudnutí vrátime k pôvodnému štýlu stravovania. Vtedy sa vyhladované telo snaží dohnať to, čo stratilo. Obáva sa, že opäť príde čas, keď bude mať málo potravy a začne si preto ukladať aj do zásoby.

Na prelomenie tohto začarovaného kruhu treba trpezlivosť. Musíte dať svojmu telu čas prispôsobiť sa novej váhe. Toto je to tajomstvo, ktoré mne pomohlo konečne sa vyhnúť jojo efektu, docieliť vytúženú váhu a dlhodobo si ju udržiavať aj po šesťdesiatke.

Jednoducho platí, že pomaly ďalej zájdeš.

Treba sa pripraviť na dlhú cestu, ale odmenou za vytrvalosť bude udržanie si ideálnej váhy. Stojí za to cítiť sa lepšie vo svojom tele, mať pevnejšie zdravie a dosiahnuť, čo sme si predsavzali. Držím vám palce pri vykročení. Nezabúdajte, že aj malé krôčiky sa nazbierajú a umožnia vám prejsť cestu, ktorá sa vám na začiatku mohla zdať nezvládnuteľná.

Môj recept na trvalé schudnutie bez jojo efektu znie:

Po každom pol kile, ktoré schudneme, si povedzme, že teraz nasleduje aspoň týždeň, keď cieľom nebude ďalej znižovať váhu, ale udržať si rovnakú bez priberania. Až keď si telo zvykne na novú situáciu, dovoľme si znova ubrať ďalšie pol kilo. Hoci sa zdá sa, že to bude trvať dlho, z mojich skúseností je to cesta, ktorá ma priviedla k úspechu. Aj keby sme každý mesiac schudli len kilo, za rok sa ich nazbiera dvanásť a to je pekný výsledok.

Na túto cestu sa treba psychicky pripraviť a dopriať si menej potravy, rozhodne však kvalitnej. Musíme sa sústrediť na to, aby sme jedli predovšetkým to, čo naše telo potrebuje, teda stravu plnú vitamínov, minerálov a vlákniny.

Jar a ranné leto je obdobím, ktoré nás priam láka k tomu, aby sme začali s novými predsavzatiami, novou energiou a novou silou žiť čo najlepšie. K tomu neodmysliteľne patrí zlepšovanie postavy a zdravia, tak sa dajme do toho a nenahovárajme si, že by to malo ísť rýchlo. Dajme získaniu ideálnej váhy čas, doprajme telu, aby si zvyklo.

Veď je to podobné, ako pri učení sa cudzích jazykov. Koľkokrát sme začali a koľkokrát sme prestali, lebo sme mali pocit, že to ide pomaly. Mozog sa po naučení niečoho nového začne vzpierať, potrebuje si upratať získané informácie a presunúť ich z krátkodobej pamäte do dlhodobej, a preto akoby na chvíľu vypol a odmietal učiť sa ďalej. S chudnutím to je podobné – telo proste potrebuje čas prijať nový stav.

Buďte trpezliví, chudnite pomaly, ale vytrvalo.

Tento článok má 24 komentárov

24
 1. Ahoj našla som v tvojom článku kus pravdy lebo tiež som typ ktorý dlhodobo nevydrží a po delenej strave po ktorej som pekne schudla sa mi postupne kilá vrátili aj s problemom s trávením tak teraz by som už potrebovala pomalu a rozumnú úpravu stravy ktorá by prospela aj zdraviu keďže som už 6 rokov po 50 snáď budeš mojou inšpiráciou ďakujem Jarmila

  1. Prekvapilo ma, že po delenej strave prišli problémy s trávením. Naozaj sa treba počúvať a podľa toho postupovať.

 2. Milá pani Júlia,
  ďakujem Vám za veľmi povzbudivé slová k téme chudnutie po 50-ke.
  So záujmom som si prečítala Váš komentár a tak ma to zaujalo, že som začala nad tým rozmýšľať a zrazu som si uvedomila, aké pravdivé sú Vaše slová. Je to totiž môj celoživotný problém, ako sa hovorí, raz dolu a raz hore. Budem veľmi rada, dozvedieť sa o siedmych nevinných návykoch pri chudnutí. Už teraz sa teším na ďalší Váš mail a mám chuť hneď teraz začať. Bolo by to ohromné, dokázať schudnúť aspoň tých 12 kg za rok a verím, že by mi to pomohlo pri mojich pohybových problémoch.
  Ešte raz veľká vďaka za to, že ste ochotná podeliť sa so svojimi skúsenosťami s nami všetkými. Prajem Vám veľa zdravia a chuti pokračovať vo Vašej tak prospešnej činnosti.
  S pozdravom Jana

 3. Pači sa mi tento proces, postupneho zvykania na novu váhu . Moje telo už po 50tke odmieta tlak a drzanie pevnej vole za kazdu cenu, vyžaduje niečo iné, to je laskavy pristup.

 4. Všetci okolo mňa sa celé leto tešia, ako si dajú šalátik a ako super schudnú. Boli časy, keď som sa do šalátikov nútila, aj som schudla, ale nemohlo to dlho vydržať, lebo zeleninu a ovocie jednoducho nemám rada. Akoby som jedla hmotu. Ani mi naozaj nechýba. Z času na čas mám chuť na jahodu, alebo banán, sem tam zjem mrkvu, fazuľku. To ale na chudnutie nestačí. Mám 112kg, 52 rokov a za sebou tisíce pokusov o chudnutie a k tomu pridružené zdravotné problémy. Naposledy som zaplatila 1200Eur za nastavenie osobného jedálnička, ale jojo efekt nezradil. Nemám už financie, ani sily s tým bojovať.

  1. Možno by stačilo tú zeleninu viac dochutiť, aby ste si ju obľúbila. Ja napríklad často k nej pridávam niečo kyslé, napríklad kimči, alebo aj citrón, skúste niečo vymyslieť. Celkom ma zaujíma, čo jedávate, ak nie zeleninu a ovocie?

 5. Patrím tiež k ženám, ktoré na ceste k vytúženým kilám poľavia a sú tam kde boli. Praktizujem na jar a jeseň detox kúru a tento rok som sa zamerala aj na správne stravovanie . Určite by mi pomohli overené recepty a rady. Po šesťdesiatke je to určite ťažšie ako v mladom veku, ale dôležité vydržať a hlavne ostať pri tom. Držte palce. Ďakujem

  1. Aj keď máme pocit zlyhania, že po detoxe znova naberieme, ale bez toho detoxu by to možno šlo stále len hore …

 6. Dobrý deň pani Júlia,
  mám 71 rokov a 75 kg, pred 2 mesiacmi som mala 78 kg
  …začala som presne tou metódou ako tu píšete, každý týždeň pol kila, aby si telo zvyklo … Teraz sa to na chvíľu zastavilo, ale nenechám sa odradiť, jem trikrát denne, niekedy si dám ešte medzitým kúsok syra alebo trochu ovocia, aby sa žalúdok nebúril, sladké a múčne som úplne vyradila, ale krajček chleba si doprajem.
  Raňajkujem vždy to isté, lebo sa na to teším už večer…dve lyžice jemných ovsených vločiek, do toho pridám goji, chia, vlašské orechy, pomleté ľanové semená, škoricu, zalejem horúcou vodou a pridám čučoriedky alebo iné drobné ovocie…
  Na obed rôznu zeleninu varenú, dusenú, pečenú so syrom,vajcom, cviklu a rôzne šaláty…k tomu si zvyknem dať ten krajček chleba.
  Večeru mám o siedmej, väčšinou biely jogurt s chia a pridám si pár zrniečok hrozna a škoricu.
  Uvidím, či sa váha opäť pohne dolu, stačilo by mi tých 70 kg, hoci doktorka mi tvrdí, že pri 165 cm by som mala mať najviac 65kg…ale v mojom veku už toľko chudnúť nechcem. Prekonala som rakovinu, nepotrebujem až tak experimentovať….
  Prajem krásne dni a ďakujem za super rady ❤️

 7. Dobrý deň Júlia aj ja som patrila do kategórie žien s xxl veľkosťou. Mala som čerstvých 50 a ručička na váhe sa pohybovala (stála) na 95ke. Tiež som si myslela že keď som bola mladšia stačilo pár krát vynechať večeru a váha išla dole. Ale zrazu sa to nedarilo. Pracujem na smeny, denné, nočné v práci zhon,cez deň sa nemám kedy ani najesť a napiť a potom prídem večer domov a zjedla by som aj chladničku a nielen to čo je v nej. No a potom prišla operácia, strach či to dobre dopadne, či sa preberiem z narkózy, či bude všetko v poriadku. Operáciu som prežila a podarilo sa mi zhodiť 10 kíl. V kúpeľoch na liečení išlo dole ďalších 5. Cítila som sa úžasne, dobre som vypadala, zmenila som šatník, dve veľkosti išli dole. A čakali sme prvého vnúčika. Dlhé prechádzky s kočíkom som milovala, malý spinkal a ja som si čistila hlavu. No ale návrat do práce, znova kolotoč v práci, aj v nočnej potrebuješ predsa jesť aby si vydržala do rána, problémy v rodine a váha išla pomaličky potichúčky hore. Už som mala 88 keď som si povedala “dosť” zmenila som stravovanie, len ešte keby sa mi darilo aj pitný režim dodržiavať. Čakáme štvrté vnúčatko a ja sa zase teším na dlhé prechádzky s kočíkom. Tú 80ku alebo aj menej skúsim znova dosiahnuťMirka

  1. Super Mirka, páči sa mi, ako to zvládate. No a myslím, že tie nočné sú naozaj oriešok, sú veľmi náročné pre organizmus.

 8. Povedzte si:Kto za to môže, ze vyzerám ako vyzerám s tou mojou slaninou
  Stoji to za to nenapchvat sa, lebo človek lepšie vyzerá, lepšie sa cíti, zlepšuje sa aj zdravie, vnútorný poci pre konania – pocit víťazstva nad sebou samou je výborný pocit..
  Základom je ľahká a dobrá kombinácia jedál nemiesat sacharidy s bielkovinami a pravdaže vynechanie sladkosti a pečiva ci mucných vyrobkov✋
  Zmena príde skôr či neskôr, pomaly ale iste, telo si musí naozaj zvyknut
  Nehladujeme ani sa neprejedame… Jeme zdravo, kvalitné a správne kombinácie, ktoré sú ľahko stráviteľné a čistia bunky.
  Hlavne nezabudnúť na vodu, ktorá odplavuje všetky toxíny postupne z tela von! VEĽA ZDARU VŠETKÝM!
  S POZDRAVOM, EVA Horcinova

 9. Dobrý deň, ja som presne ako píšete , začnem ale po cca 3 dňoch začínam pociťovať väčší hlad , tak si poviem a trošku si zjem niečo .
  No a potom to postupuje tak ,že vždy sa niečo nájde , že avšak len toto zjem. A nakoniec ani týždeň nevydržím to je proste nemám výdrž. To je celé . Asi tak som sa zhonotila. Prajem pekný deň

 10. Ja osobne som prešla na systém 12 hodinového pôstu. Začínam jesť ráno okolo9.00 hod. a posledné jedlo tak do 20.00 hod.. Ide to pomalšie, ale nikam sa neponáhľam a som v pohode.

 11. Ked som po zlcnikovom zachvate zistila,ze mam -3kg dole,ze sa mi scvrol zaludok a po tom vyprazdneni mi splaslo brucho a citila som sa akosi lepsie,pridala som k zmene stravy aj cvicenie jogy(doma v spalni on-line na you tube).Pomaly idem cca 0,5kg kazde 3 dni dole,som spokojna. Cielom je -9kg a potom udrzovanie. Pit vela vody a 2xdenne salku caju. Po 18,30,teda po jpge uz nejem.

 12. Páči sa mi , ako pani Eva schudla. Ja som tiež schudla 19 kg za jeden rok. pomaly a postupne. Raňajkujem obilné kaše, nie tie kúpené, ale z obilia večer namočeného a ráno uvareného , rozmixovaného s ovocím, s chia , ľanovými a pestrecovými semiačkami, mandľami alebo inými orechami, škoricou a ľanovým olejom. obed vždy dáke zeleninové jedlo, večera ovocie s jogurtom …a pod. Schudla som bez cvičenia. Bola som mľandravá – svaly chabé. Preto som začala na sebe makať a už vyše roka cvičím. Nabrala som 5kg – svaly, mám perfekt pevnú posavu, stále o číslo menšie oblečenie. Začínala som z 85kg a teraz mám 69 – až 70 kg a som spokojná.

Pridajte komentár

Raz týždenne vyberám jeden komentár, ktorého autorke pošlem moju knihu Detox zdarma.

*