Tento článok je pre partnerov v zrelom veku hľadajúcich spôsob, ako ukončiť hádku. Budeme sa však učiť od tých najdrobnejších človiečikov – detí, pretože reagujú na emocionálnej úrovni podobne, ako dospelí v hádke.

Keď sa dieťa rozhnevá a chytí amok, mamička si vrúcne želá, aby sa čím skôr upokojilo.

Prirodzenou reakciou je, že ho začneme nabádať, aby prestalo vystrájať. Lenže dieťa akoby vôbec nevnímalo. A ak ste nahnevaní aj vy, dospelí, dieťa to ešte viac podráždi. Akoby ste mu hovorili, neznesiem to, čo robíš, rozčuľuje ma to a nepáči sa mi to, tak s tým prestaň. Pre dieťa je to signál, že ho nemáme radi, a o to viac je nervózne.

Začiatok hádky

Deti často ani samé nevedia, čo ich dostalo do zúrivej nálady. To všetci vieme, no málokedy si uvedomujeme, že je to podobné aj u dospelých.

Ak nervóznemu, ufrflanému, hašterivému mužovi povieme, aby sa upokojil, takmer určite to nezaberie.

Keď poviete: „Upokoj sa,“ väčšinou sa nervózny človek ešte viac rozzúri.

Jedna moja kamarátka našla zaujímavý spôsob, ako ukončiť hádku. Keď jej muža niečo vytočilo, prelomila vzorec jeho správania odpútaním pozornosti na niečo celkom iné, napríklad: „Íha, pozri, ako je vonku krásne.“ Taká nesúvisiaca veta akoby ho vytrhla z negatívnych myšlienok a otvorila dvere k normálnemu rozhovoru, v ktorom sa dá hádka vyriešiť inteligentne.

Poučenie sa z hádky

Po prelomení vzorcu správania môžeme pokračovať tromi spôsobmi:

  • Môžeme položiť pár otázok. Muž sa aj v hneve začne zamýšľať. Vhodné sú jednoduché otázky typu čo sa stalo a prečo si tak zareagoval? Vhodné otázky pomôžu prepnúť emocionálne ladenie a zapojiť do prežívania aj rozum.
  • Ďalšia z možností je takzvane navodiť opačnú atmosféru. Ide o to, poukázať na svetlú stránku, respektíve obrátiť hnev na žart. Spomenieme nejakú veselú situáciu z minulosti a prirovnáme k nej jeho momentálne správanie. Pri tomto spôsobe treba byť opatrný, aby sme partnera ešte viac nepodráždili a zbytočne neprehĺbili krízu vo vzťahu.
  • Pre niekoho naopak platí, keď ho ubezpečíme, že je všetko v poriadku, že sa môže na nás spoľahnúť a prípadne ho môžeme pohladiť či objať. Pomáha to hlavne vtedy, keď hnev vznikol zo strachu alebo úzkosti. Preto je veľmi dobré naozaj poznať svojho partnera, snažiť sa rozumieť mu, pochopiť ho a rozpoznať jeho pocity – len na základe toho budeme vedieť správne konať.

mojej knihe o mužoch vysvetľujem, aké dôležité je dobre sa porozprávať. Vďaka tomu častokrát odkryjeme skryté motívy, ktoré sa riešia oveľa ľahšie, ako ich následky. Kríza vo vzťahu totiž vzniká z nedostatku komunikácie a nesprávneho riešenia hádok. Hádke sa niekedy proste predísť nedá, ale treba vedieť, ako hádku ukončiť a ako sa z nej poučiť.

Ako ukončiť hádku

Po tom, ako ste hádku zastavili a s partnerom sa porozprávali, treba ešte hádku aj správne ukončiť. To by malo v ideálnom prípade byť ospravedlnením sa – bez ohľadu na to, kto vlastne mal v hádke pravdu. Skôr sa treba ospravedlniť za to, že sme sa neovládli a že hádka vôbec vznikla.

Prípadne je dobré počkať na čas, keď sa obaja upokoja a vysvetliť partnerovi, ako ste celú situáciu vnímali. Hlavne sa treba snažiť docieliť, aby ste podobnú situáciu riešili v budúcnosti pokojnejšie, pretože iba tak sa dá predísť kríze vo vzťahu.

Niekedy sa nám nechce byť tými, ktorí do vzťahu znova vnesú to pozitívne, ale oplatí sa to. Bude to veľké plus, pre partnera aj pre vás, keď jemu i sebe pomôžeme naučiť sa ovládať emócie a mať v nich aspoň o trochu väčší poriadok.