Ktorá žena sa v živote nestretla s neskonale zvodným mužom, ktorý si dokázal široko-ďaleko opantať každú?

Niektorí muži majú schopnosť ženu doslova očarovať. Takí muži sú nadmieru hraví, a to až natoľko, že ich najobľúbenejšia hra je na mačku a myš. Bohužiaľ, myšky na to často doplatia.

Spomínam si na tie krásne pobláznené roky mladosti. Raz ku mne pribehla priateľka oznamujúc, že konečne stretla toho pravého. Ako správna kamarátka som jej opatrne odpovedala: „Pribrzdi! Či je ten pán ozaj úžasný, zistíš najskôr za rok. Ba ani po roku neznamená, že sa z princa raz nevykľuje žabiak.“

Vo chvíli omámenia sa nám zdá absolútne nepravdepodobné, že sa milý muž s kultivovaným prejavom môže zmeniť na problematická osobnosť. Ak však pravý charakter muža nepoznáme, ťažko s ním môžeme vychádzať dlhodobo.

Aj normálni muži majú niektoré z týchto vlastností. Ak je to v primeranej miere, dá sa s tým žiť, dokonca sa to dá aj do značnej miery zlepšiť, ak žena vie, ako na to (napísala som o tom celú knihu).

Pozrime sa na hlavné typy problematických mužov:

  1. Pán nebezpečný. Obľubuje adrenalín a chuť nebezpečia. Jeho najväčším strašiakom je nuda, a preto neustále vyhľadáva nové výzvy, aby zažil pocit života na hrane. Problémom je, že svojim správaním vystavuje nebezpečenstvu častokrát aj blízke okolie. Tento typ mužov patrí aj do rizikovej skupiny závislosti na gamblingu, pretože sú navyknutí na adrenalín a dopamín.
  2. Pán klamár. Nie je ľahké prichytiť patologického klamára pri lži. Svoje klamstvá má perfektne premyslené, ale keďže nikdy nevie prestať, aj on sa raz preriekne. Pri pozornom počúvaní zistíte nezrovnalosti a pri opakovanom podozrení z klamstiev sa neutešujte myšlienkami, že ide o zhodu náhod. Neuspokojte sa jeho presviedčaním, že biela je červená a vy máte pokazený zrak.
  3. Pán dôležitý. Partner by mal stáť pri vás, mal by vás povzbudzovať, v ťažkých chvíľach podržať. Ak sa vám zdá, že je to presne naopak, zvýšte ostražitosť. Takýto typ muža je natoľko sebavedomý, že všetci okolo neho majú pocit, že popri ňom sú len nedôležití mravčekovia. Aj v prípade, že žena dosiahne v práci uznanie a je vysoko úspešná, bude sa vo vzťahu s ním cítiť neschopná a bezvýznamná.
  4. Pán s psím výrazom. Jedným z dôvodov, prečo ľudia tak zbožňujú svojich psíkov, je výraz psích očí. Tieto milé zvieratká sa na človeka dokážu pozrieť s výrazom nevinnosti, poddajnosti, súcitu i lásky. Podobné správanie vedia napodnobniť aj niektorí muži. Problém je, keď to začnú využívať vo svoj prospech.
  5. Pán s nedostatkom sebakontroly. Niektorí ľudia majú zníženú aktivitu prednej kôry mozgu, ktorej činnosť ovplyvňuje morálku, emócie a ovláda impulzy. Zdalo by sa teda, že za svoju necitlivosť ani nemôžu. To vás ale nemusí zaujímať, pokiaľ ich správanie ubližuje práve vám – lepšie je oddialiť sa, aby ste sa ochránili.
  6. Pán sebaľúby. Chýbajúca empatia mu nedovolí, aby si za stroskotaný vzťah priznal akúkoľvek vinu. Za dôvod rozchodu označí vždy toho druhého. Ak ďalší partner nebude dostatočne zaujímavý, môže sa pokúsiť vrátiť sa k pôvodnému partnerovi, ktorého zasypáva ospravedlňovaním a sľubmi. Akoby toho nebolo málo, majú narcisti aj častý sklon k nevere.
  7. Pán parazit. Takéto typy zvyknú žiť parazitný životný štýl a berú viac, ako dávajú druhým. To znamená, že partnera využívajú ako zdroj istoty vo všetkých oblastiach, najmä vo finančnej. Niektorí ľudia však akceptujú takéhoto človeka, dokonca sa nájdu aj také ženy, ktorým parazitický muž vyhovuje, pretože im to dáva pocit dôležitosti.
  8. Pán agresívny. Za agresivitou sa môže skrývať aj gén bojovníkov. Jeho nositeľom sa v mozgu v stresových situáciách nedostatočne odbúravajú signálne molekuly a mozog pracuje v zúrivom režime. Genetik Rod Lea práve vysokým zastúpením génu bojovníkov v maorskej populácii vysvetľuje neustále bojovanie Maorov, pôvodných obyvateľov Nového Zélandu v dávnych dobách, ale aj ich súčasné problémy ako bitky, závislosť na hazarde, drogách i alkohole.
  9. Pán žiarlivý. Kde sa žiarli, špehuje, nedôveruje, podozrieva a bojuje, tam neprišlo k prerodu lásky mileneckej k manželskej. Žiarlivostná hádka znamená, že žiarlivý partner preto, aby si uchoval pozíciu (nebol podvádzaný), napáda druhého žiarlivostnými výstupmi. Vypovedá to o jeho závislosti na partnerovi a o jeho nízkom postavením vo vzťahu. Pri správnej manželskej láske sa bojím o to, aby sa partnerovi niečo nestalo, a nie o to, či mi je verný alebo nie.
  10. Pán tvrdohlavý. Ak niečo navrhne partner, tak ten druhý just navrhne niečo iné a tak si overuje, či je milovaný, či partner ustúpi a bude rešpektovať jeho návrh. Tu ide o obavu zo straty pozície, ale existuje aj tvrdohlavosť vrodená, ktorá môže byť pozitívna i negatívna. Ak si stanovým cieľ a tvrdohlavo či skôr húževnato si idem za ním a pracujem na jeho dosiahnutí, napríklad naučím sa cudzí jazyk do pol roka, to je pozitívna tvrdohlavosť. Ale ak som tvrdohlavý aj v tom, že len svoj názor považujem za jediný správny, to už je negatívna tvrdohlavosť, skoro by sa to mohlo nazvať hlúposťou. No a každá takáto tvrdohlavosť je neustálym zdrojom hádok.

Pokiaľ spojíte svoj život s niektorým z problematických typov, prvým krokom je identifikovať to. Na základe takého poznania potom môžete ku každému typu pristupovať osobite tak, ako to vyžaduje. Hlavne si musíte uvedomiť, že väčšina problémov vo vzťahu s mužom, ktorý má črty problémového typu, sa bude opakovať.

Nesnažte sa ho meniť, skôr zmeňte svoj postoj a reakcie na jeho chovanie – teda v prípade, že vám on za to skutočne stojí.