Otázka už neznie tak, či máme vitamín D3 užívať ako doplnok stravy. Zo všetkých zdrojov počujeme jednoznačné áno. V našich zemepisných šírkach ho máme málo, v Česku i na Slovensku.  Najviac sa líšia odporúčania v tom, koľko by ho malo byť.  

Najpresnejšiu odpoveď, nám dá meranie vitamínu D v krvi. Ale málokto má na to čas, možnosť a tiež financie navyše. Pretože váš lekár vám jeho meranie z preventívneho hľadiska nepredpíše. Hoci je jeho význam na naše zdravie a imunitu obrovský.

Meranie hladiny vitamínu D v laboratóriu

Ja som si ho v laboratóriu nechala na vlastné náklady zmerať. Zo zvedavosti, ale aj by som vám mohla poskytnúť orientačnú informáciu. Aby ste si spravili vlastný obraz a sami zvážili, či sa vydáte mojou cestou v záujme svojho zdravia.

V laboratóriu stojí vyšetrenie hladiny vitamínu D v krvi spolu s položkou za odber  približne 11,- eur. To nie je priveľká suma.

Hodnoty sú rozdelené do 3 kategórií

menej ako 30    nmol/l   deficit vitamínu D

30 – 75                  nmol/l   mierny deficit vitamínu D

75  -200               nmol/l   optimálna hladina vitamínu D

nad 300                nmol/l   toxická hladina vitamínu D

Moja hodnota pri prvom meraní bola 58, čiže mierny deficit, čo je u nás na Slovensku bežná hodnota pri väčšine obyvateľstva (nezávisle od množstva času strávenom na slnku – prečo je to tak, o tom napíšem inokedy.)

Koľko vitamínu D3 užívať

Počas rekonvalescencie zlomenej ruky, som si aj kvôli hojeniu kosti, pridávala 2000 jednotiek IU vitamínu D v tobolkách. Samozrejme nezabúdala som na vitamín K2 v doplnku alebo na dennú konzumáciu kvasenej kapusty, jogurtu či kimči (kvôli správnemu zabudovaniu do organizmu).

Po troch mesiacoch som z merania v laboratóriu zistila, že moja hladina vitamínu D3 sa zvýšila na 109 nmol/l, čo je dvojnásobok predchádzajúcej hodnoty, ale stále nie zásadne veľa. Teraz prejdem na 3000 IU za deň a som zvedavá na výsledok po ďalších 3 mesiacoch.

Týmito informáciami som vám chcela ukázať, ako to funguje u mňa a možno predpokladať, že podobne by to mohlo takto fungovať aj vám. Netreba však zabúdať, že každý sme iný.

Lenže prídu mesiace, keď sa vonku budeme zdržiavať minimálne a kvôli aktuálnej situácii s vírusom Covid-19 je treba myslieť na posilnenie našej imunity.