Každej tretej žene a odhadom každému šiestemu mužovi vo veku nad 50 rokov hrozí riziko osteoporotickej zlomeniny. Medzi najčastejšie miesta osteoporotických zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej či najobávanejšia zlomenina krčka stehennej kosti.
Kosť je živý orgán, ktorý reaguje na podnety a neustále sa pretvára (remodeluje) podľa potrieb organizmu. Keď začneme chodiť na vysokých opätkoch, kosti nôh sa okamžite začnú prispôsobovať zmenenej záťaži a preskupovať kostnú hmotu tak, aby zosilnela v mieste, kde je na ňu zvýšená záťaž. To je naša šanca, ako si zlepšiť hustotu kostí.
Skákanie je skvelý posilňovač kostí
Deti milujú skákanie. Dospelým znie ako hlúposť, že by si mali poskákať. Vôbec sa to nehodí k ich veku, chcú pôsobiť seriózne a skákanie im pripadá príliš bláznivé.
Lenže naše kosti by sa potešili, keby sme čím viac skákali. Kosti sa otrasmi pri dopade posilňujú. Napríklad profesionálni plavci, ktorí nezažívajú pri svojom športe otrasy, majú redšie kosti ako bežci.
Posilnenie stavcov chrbtice
Telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti buniek, ktoré tvoria kosť, t.j. osteoblastov. Pri sedavom spôsobe života a nedostatku vhodnej záťaže, prevládne činnosť buniek, ktoré kosť odbúravajú.
Veľmi dobrá na posilnenie chrbtice je rezká chôdza. Mikroskopickými otrasmi pri kráčaní sa stavce posilňujú. Ak si skúsime aspoň z času na čas počas prechádzky veselo poskočiť, naše kosti sa nám odmenia zvýšenou hustotou.
Avšak predtým, ako by ste sa mali pustiť do príliš divokého skákania, nechajte si zmerať hustotu vašich kostí, aby ste vedeli, akú záťaž si môžete dovoliť a neskončili so zlomenou kosťou, ktorá náhly nápor nevydržala.
Opakovane bolo dokázané, že telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti buniek, ktoré tvoria kosť, t.j. osteoblastov. Rovnako bolo dokázané, že pri sedavom spôsobe života, pri nedostatku vhodnej záťaže, prevládne činnosť buniek, ktoré kosť odbúravajú, t.j. osteoklastov.
Vhodná výživa pre kosti
No pokiaľ si chceme zlepšiť hustotu našich kostí, pridajme k skákaniu aj vitamín D. Spestrime si stravu rybami, makom, orechmi, sójou a zeleninou. Vynechajme nadmerné množstvo mäsa, soľ a cukor. Ich zvýšený príjem môže podporovať vylučovanie vápnika, a tým vznik osteoporózy.
Priznám sa, že ja si počas prechádky občas veľmi rada poskočím, hlavne, keď mám okolo seba krásnu prírodu.