Kimči vraj vymysleli budhistickí mnísi, aby mali na zimu dosť zeleniny. Celkom ako u nás, keď si každá rodina zabezpečila na jeseň sud kvasenej kapusty. Teraz je ten správny čas pustiť sa do prípravy jedného z najzdravších zimných šalátov kimči  na posinenie imunity.

Jeseň je ideálna na prípravu kimči

U nás túto zdravú pochúťku kórejskej kuchyne priebežne pripravuje manžel a vie sa s ňou naozaj vyhrať. Ja jeho verziu priam zbožňujem. Každý deň si k niektorému z jedál pridám aj misku kimči. Zvyknem to doplniť vitamínom D3 (2000 jednotiek UI, ako to pôsobí u mňa som písala tu – https://www.juliacizova.sk/kolko-vitaminu-d-potrebujeme/ ).

Môžem povedať, že za tých pár mesiacov, čo to robím pravidelne na dennej báze, sa mi maximálne zregenerovali vlasy. Mám ich totiž veľmi jemné a v takej kvalite, ako ich mám teraz, som ich nemala ani za mlada. Dokonca som si ich vo veku, keď začíname nosiť krátke vezie účesov, nechala narásť na dlhšie. Tak nemám problém s účesom. Buď si vlasy stočím a pripnem
štipcom alebo zopnem do spony, či nechám voľne. Teším sa z pocitu, že som omladla.

Výhody fermentovanej zeleniny

Vrátim sa ku kvasenej zelenine. Fermentovaná zelenina obsahuje vitamín K2, ktorý v spolupráci s vitamínom D3 je pre ženy po 50-ke nesmierne užitočný (a, samozrejme, nielen pre ne). Považujem za potrebné zdôrazniť, že užívať  doplnky vitamínu D3 bez prísunu vitamínu K2 je relatívne nebezpečné. Ak máme nedostatok K2, vápnik sa nám nemusí zabudovávať do kostí, ale do ciev, čo nechceme.

Prestala som soliť kvôli kostiam (pri hojení zlomenín je striktne zakázané používať soľ), ale aj kvôli prevencii vysokého krvného tlaku. Kto však bol zvyknutý na solenie, má pocit, že jedlo nemá dostatočne výraznú chuť. Avšak keď si k nemu pridám svoje kimči (trochu so zázvorom, chili papričkami, cesnakom), získam fantastickú kyselkavo-štipľavú chuť a je pre mňa priam pôžitok zjesť také jedlo.

Kimči jedlo skvele a zdravo dochutí jedlo

Ďalšia fantastická výhoda takto prekvasenej (fermentovanej) zeleniny je, že si do nej môžeme namiešať doslova, čo len chceme. Nemusíme sa striktne držať kórejského receptu. My Slováci sme tvorivý národ a rôzne obmeny receptu sú skôr na úžitok ako na škodu.

Na jar do kimči manžel zamiešal mladučké listy lipy, ktorá nám rastie v záhrade, ale spravil aj kimči s listami kozej nohy (vlastne liečivej buriny). Mnoho divých bylín, ktoré považujeme za burinu, sú často jedlé a doplnia nám ďalšie skvelé látky do organizmu.

Použime rôzne rastliny

Stačia aj v malých množstvách, avšak s úžasným benefitom pre organizmus. Často hovorím, že potrebujeme z každého rožka troška a náš organizmus je neskutočné chemické laboratórium. Čím rôznorodejšiu zmesku živín mu dodáme, tým účinnejšie si dokáže vyrobiť to,
čo práve v danej chvíli potrebuje. Dáva nám to skvelý základ pre zlepšenia zdravia.

Stručne prínosy fermentovanej zeleniny – kimči:

Obsahuje zdravé baktérie a probiotika,

znižuje hladinu cholesterolu,

pomáha zdravému fungovaniu tela,

vytvára žiariacu pokožku a lesklé vlasy,

zabraňuje rakovine žalúdka,

spomaľuje proces starnutia,

zabraňuje výskytu žalúdočných vredov a

pomáha schudnúť – obsahuje len 35 kalórií na 150 gramov kimči, kapsaicin (z čili papričiek) zrýchľuje metabolizmus a núti naše telo využívať nadbytočnú energiu v tele, čím sa zvyšuje chudnutie

Skvelý videorecept na pravé kórejské kimči je tu.