Prvýkrát po mnohých týždňoch so zlomenou rukou som ju včera nevedomky zdvihla, aby som si vyzliekla tričko. Zistila som, že tento pohyb opäť dokážem zvládnuť. Moje vnútro naplnil neopísateľný pocit radosti.

Išlo len o to, že sa zase dokážem sama vyzliecť, ale ten pocit šťastia bol priam euforický.

Prečo podobný silný pocit šťastia zažívame len zriedkavo? Čo môžeme spraviť, aby sme ho zažívali čo najčastejšie?

Ako naše telo ovplyvňujú hormóny šťastia

Naše telo má k dispozícii štyri hormóny, ktoré sa zasluhujú o pocity šťastia.

1. Dopamín – motivácia a koncentrácia

Dopamín sa vytvára, keď:

  • dokončíte nejakú úlohu,
  • urobíte niečo pre seba,
  • odmeníte sa za úspech.

Dopamín je hlavný motivátor a dodáva nám pocit nadšenia, radosti, zvedavosti, energie aj sebavedomia. Zaplaví nás, keď zatúžime po naplnení nejakého cieľu a začneme sa k nemu približovať.

Ľudia, ktorí si niečo naplánujú a tešia sa na to, bývajú šťastnejší ako tí, ktorí niečo získajú rýchlo. Ako sa hovorí – najvzrušujúcejšie je očakávanie.

Napríklad workoholici – ľudia, ktorí si stanovujú a spĺňajú množstvo cieľov, sú vzrušení z toho, že majú veľa úloh a často robia multitasking. Prežívajú nielen pocity dôležitosti, čo všetko robia, ale aj vzrušenie spôsobené dopamínom. Často potom prechádzajú z dopamínového opojenia do stresového stavu, v ktorom im adrenalín prináša ďalšie opojenie.

Dnes máme veľa umelých spúšťačov dopamínu, ako sú sociálne siete, sledovanie počtu páčikov a sledovateľov, hranie počítačových hier, ale aj hranie sa s každodennými samozrejmými činnosťami. Napríklad pri používaní krokomeru si meriam činnosť, akou je obyčajné chodenie. Keď spravím dostatočný počet krokov, vďaka dopamínu cítim radosť.

Ale nie každá činnosť, ktorá spúšťa dopamín, prináša aj dlhodobé šťastie. Čas, ktorý nakoniec vnímame ako nevyužitý, lebo sme ho strávili napríklad bezduchým pozeraním televízie, na konci nevnímame ako zmysluplný. A aj keď sme dostali počas neho desiatky malých dopamínových dávok, jeho výsledkom môže byť prázdnota a v konečnom dôsledku nechuť konať, odkladanie úloh, pochybnosti o sebe a život bez nadšenia. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že sa človeku nechce vstať z postele.

2. Oxytocín – láska a vzťah k blížnemu

Oxytocín sa vytvára, keď:

  • sa zabávate s priateľmi,
  • držíte niekoho ruku,
  • sa objímete s blízkym,
  • dávate komplimenty.

Láska, dotyky a objímanie sú veľmi dôležité pre udržanie zdravia, vytváranie partnerských vzťahov, pre udržanie rodiny i dobrého fungovania celej ľudskej spoločnosti. Nezabúdate na ne v každodennom zhone? Pohladili ste dnes svoje dieťa, partnera či babičku?

3. Sérotonín – stabilizátor nálady

Sérotonín ovplyvňuje našu náladu, emócie, spánok, ale tiež chuť do jedla. Pri jeho zníženej hladine zvykneme intenzívnejšie prežívať stres, bolesť, úzkosť aj depresie. Zvýšenie množstva sérotonínu v mozgu je hlavnou úlohou antidepresív. No najlepšie je, ak si ho vieme zabezpečiť prirodzenou cestou, ako napríklad cez tieto aktivity:

  • kardiovaskulárne cvičenie,
  • opaľovanie,
  • prechádzky v prírode,
  • rozjímanie a meditácie.

4. Endorfín – znižovanie stresu

Endorfín je svojim spôsobom obranným hormónom v tele pre vypäté situácie. Vypúšťa sa totiž pri vysokom strese a zranení, aby naše telo (podobne ako pri adrenalíne) dokázalo správne reagovať napriek nepriaznivým vplyvom.

Zároveň sa však endorfín vyplavuje aj za odmenu, napríklad pri jedení alebo cvičení. Štúdie potvrdili, že kakao má priamu spojitosť na tvorbu endorfínov. A preto si teraz idem dať jednu kocku z tej 85% čiernej čokolády, čo som si odložila v kuchyni 🙂

Čo radia odborníci pre získanie pocitu šťastia

1. Odpúšťanie odľahčuje myseľ

Vedci zistili, že ľudia, ktorí si dokážu vybudovať súcit a porozumenie voči druhým, ktorí im ublížili, si v podstate vyliečia svoju vlastnú myseľ. Odpustenie má pozitívne účinky na život, vrátane nižšej úrovni depresie, psychických porúch a úzkosti.

2. Fyzická sila spevňuje telo

S pravidelným cvičením budeme šťastnejší i zdravší. Preto sa odporúča poriadne si pocvičiť dvakrát až trikrát týždenne bez ohľadu na vek.

3. Meditácia podporuje mozog aj telo

Rozjímanie pomáha zvládať stres a pozitívne vplýva na pocit šťastia. Tiež zvyšuje sústredenie, čo je jeden z predpokladov pre úspech. Štúdie však ukazujú, že meditácia je priamo spojená aj s biologickými procesmi v našom tele, lieči napríklad zápaly – a práve zápaly sú pre seniorov nepríjemnou zdravotnou komplikáciou, pretože súvisia s mnohými ďalšími problémami ako napríklad srdcovo cievne choroby, cukrovka, depresia alebo Alzheimer.

4. Káva pomáha navodiť pocit šťastia

V káve je kyselina chlorogénna, ktorá patrí k silnému antioxidantu, má protizápalový účinok a podobá sa na hormón sérotonín, ktorý je hlavná regulačná molekula peristaltiky (ako hovorí pán doktor Bukovský vo videu Káva a kofeín). Keď máte v čreve primerané množstvo sérotonínu, tak je v poriadku nielen duša, mozog a emócie, ale je v poriadku aj trávenie.

5. Cestovanie prináša veľa radosti

Poznávanie nových miest a kultúr tiež významne vplýva na pocit šťastia a prináša emočnú stabilitu.

6. Spoločenské vzťahy udržujú zdravie

Vedci potvrdili, že dobré spoločenské vzťahy asi najviac pozitívne  ovplyvňujú duševné a fyzické zdravie – a hlavne pocit spokojnosti a šťastia. Pre ľudí je sociálne okolie veľmi dôležité. Kto sa cíti milovaný, podporovaný a rešpektovaný, má oveľa nižšiu úroveň chronického stresu, silnejší imunitný systém a pevnejšie zdravie.

Návod na šťastný život máme aj v Desatore

V komentári pod youtube videom, v ktorom propagátor zdravého životného štýlu, Dušan Plichta, spovedal Adelu Vinczeovú, je takýto návod na šťastný život a šťastie (editovaná verzia):

Život treba prijímať aj s udalosťami, ktoré prináša, a každú z nich sa treba snažiť vyriešiť čo najčestnejšie. Ak udalosť, napriek našej snahe, nedopadla tak, ako sme chceli, treba to prijať s vedomým, že sme sa zachovali najlepšie, ako sa dalo.

Každá situácia a problém sa dá riešiť prinajmenšom dvomi spôsobmi. Buď sa zameriame na krátkodobé uspokojenie a vyriešime problém, udalosť, situáciu nečestne a zraníme vlastné svedomie. Alebo prijmeme čestné riešenie, ktoré síce nemusí sláviť okamžitý úspech, ale má benefit siahajúci až do večnosti a tým je pokoj duše a svedomia. Každý raz príde na to, že návod na šťastný život nám zanechal samotný Boh v podobe Desatora, ktoré neodporuje žiadnemu pozemskému zákonu a je v súlade s človekom a prírodou.

Šťastím je byť tu pre druhých

Napriek tomu, že pocity šťastia v nás navodzujú hormóny, je v našich rukách, či si ich privoláme.

Ja si teraz dám tú kocku horkej čokolády a zvýšim si v tele hormón endorfín, potom si zabehám a zvýšim si sérotonín, nezabudnem vyobjímať kamarátku a zvýšim si oxytocín, a splnením všetkých týchto úloh si zvýšim dopamín 🙂

Myslím však, že hormóny šťastia sa nám najviac vyplavujú, ak žijeme a sme tu pre druhých. Vtedy sme najšťastnejší. Aj preto ma teší, že moja ruka sa už uzdravuje, pretože s jej pomocou budem môcť opäť nielen viac písať pre vás, moje milé čitateľky, ale pomáhať aj v domácnosti a napríklad po niekoľkých mesiacoch opäť navariť skvelý zdravý obed pre celú rodinu.