Keď počujem slovo Alzheimer, na krku mi vyskočia zimomriavky. Je to seriózna téma.

Asi každému sa stalo, že si zrazu nevedel spomenúť na niekoho meno. Pátrate v pamäti, máte pocit, že už-už to máte na jazyku, a nič. Alebo vás niekto osloví ako známeho a vy si ho nepamätáte. Odborníci hovoria, že to ešte nemusí znamenať vážny problém. Ale ak začnete zabúdať častejšie, je dobré spozornieť.

Jedna z najdesivejších chorôb, ktoré nám hrozia vo vyššom veku, je Alzheimerova choroba. Hoci sa o nej s obľubou vtipkuje: „Radšej s Parkinsonom trochu vyliať, ako s Alzheimerom zabudnúť vypiť.“ No smejú sa asi len tí, ktorých sa to netýka. Pretože nespoznať vlastné dieťa a myslieť si, že ide o cudzieho človeka, je naozaj desivé. Nielen pre chorého, ale hlavne pre rodinu. Alebo nedokázať viesť rozhovor, pretože zabudnete, o čom sa hovorilo pred minútou. Je ťažké si to už len predstaviť.

Tento článok som rozdelila do štyroch častí:

  1. Alzheimer príznaky
  2. Rizikové faktory
  3. Prevencia
  4. Alzheimer liečba

Hrozba Alzheimeru

Alzheimer predstavuje piatu najčastejšiu chorobu, na ktorú zomierajú ľudia po 65-ke. Správa Svetovej asociácie Alzheimerovej choroby za rok 2016 uviedla, že touto chorobou trpí 47 miliónov ľudí na svete. Najviac postihuje starších ľudí, ale môže sa začať už po 40 roku. Vo veku nad 65 rokov postihuje asi 10% ľudí a vo veku nad 85 rokov asi 50% ľudí. Častejšie sa vyskytuje u žien. Na Slovensku je postihnutých asi 50 000 ľudí.

Ľudia, ktorí majú problémy, málokrát vyhľadajú lekársku pomoc, pretože si myslia, že účinná liečba neexistuje. Ale M.D. Dale E. Bredesen vo svojej knihe Nepodľahnite Alzheimeru hovorí, že Alzheimerova choroba sa dá nielen predísť, ale dokonca aj zvrátiť. Túto knihu som podrobne preštudovala a v tomto článku vám ponúkam jej súhrn doplnený o niekoľko ďalších faktov, ktoré som si dohľadala.

Ako uvidíte, veľa rizikových faktorov súvisí so stravou. Preto sa prosím zapíšte aj do môjho emailového kurzu zdravého stravovania, ktorý svojim čitateľkám dávam zdarma.

Alzheimer príznaky

Alzheimerova choroba oslabuje pamäť, myslenie a uvažovanie. Asociácia pre prevenciu a liečbu tejto choroby zostavila desať varovných symptómov. Ak nejaký z nich spozorujete, neignorujte ho a dohodnite si schôdzku so svojím lekárom.

  1. Strata pamäti, ktorá spôsobuje problémy v bežnom živote je jednou z najbežnejších príznakov. Najskôr začne človek zabúdať nedávno naučené informácie, neskôr sa zabúdanie rozšíri aj dôležité dátumy alebo udalosti. Dá sa to spozorovať aj opakovaným pýtaním sa na rovnaké otázky.
  2. Problémy s plánovaním, ktoré sa prejavuje ako neschopnosť pripraviť sa dopredu a dodržať plán, pracovať s číslami napríklad pri vybavovaní účtov za domácnosť, postupovať podľa známeho receptu alebo koncentrovať sa dlhšiu dobu na jednu vec.
  3. Ťažkosti s vykonávaním bežných úloh, ako napríklad dopravenie sa na známe miesto, používanie bežných elektrospotrebičov alebo hranie obľúbenej hry podľa známych pravidiel.
  4. Zmätok v čase a priestore, teda strata prehľadu o dátumoch, ročných obdobiach alebo zabudnutie, kde sa človek nachádza.
  5. Vizuálne a priestorové problémy, ktoré sa prejavujú napríklad ako strata rovnováhy alebo dyslexia. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s posudzovaním vzdialenosti a určovaním farieb.
  6. Ťažkosti s vyjadrovaním zapríčiňujúce problém s konverzáciou, zabúdanie nedopovedaných myšlienok a straty slovnej zásoby.
  7. Strácanie vecí, ktoré sa najskôr prejavuje nevinne, ale neskôr môže prerásť až v podozrenia z krádeže.
  8. Zlý všeobecný úsudok, ktoré môže viesť k strate peňazí, zníženej starostlivosti o svoje okolie alebo čistotu.
  9. Vyhýbanie sa spoločenským aktivitám, rušenie schôdzok, odchod z práce, problémy v sociálnom živote.
  10. Náladovosť a zmeny charakteru, ktoré vyplývajú zo zmätenosti, podozrievavosti alebo znepokojenia. Takisto sa objavuje podráždenosť pri vybočení z rutiny.

Majte na pamäti, že bezpríznaková fáza choroby Alzheimer môže trvať aj desať rokov. Čím skôr sa zistí začínajúci úbytok synapsií a kognitívnych (poznávacích) schopností, tým väčšia je šanca vyhnúť sa rozvinutému Alzheimeru. Pozrite sa, ako vyzerá test MoCA, ktorým sa zisťuje táto choroba: ukážka testu, popis, vyhodnotenie.

Rizikové faktory

Rizikové faktory vzniku kognitívneho úpadku mozgu sú naozaj početné a mnohé z nich sú mimo náš dosah.

Kliknite sem pre úplný výpis rizikových faktorov.
  • Genetika – rizikový gén ApoE
  • Prítomnosť zápalu – kľúčový faktor
  • Prítomnosť infekcií – Herpes simplex-1, lymská borelióza, P. gingivalis (v ústnej dutine), rôzne huby
  • Prítomnosť plesní
  • Hladina Homocysteínu
  • Hladina inzulínu nalačno – v prípadoch Alzheimerovej choroby sa vyskytuje inzulínová rezistencia
  • Hladina hormónov – niektoré hormóny vplývajú tiež na vznik Alzheimerovej choroby
  • Toxické látky – ťažké kovy (ortuť) a mykotoxíny
  • Imunitný systém – kľúčová úloha pri Alzheimerovi chorobe
  • Mikrobióm – v črevách, ústach, nose, dutinách, je krvno-mozgová bariéra je bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou (mozog, miecha)
  • Nadváha
  • Volumetria meranie objemu oblastí mozgu, či sa scvrkávajú
  • Zranenia hlavy
  • Koľkokrát bola na vás použitá narkóza
  • Amalgánové plomby a konzumácia rýb s vysokým obsahom ortuti
  • Lieky: diazepam, antidepresíva, na krvný tlak, antihistaminiká, statíny
  • Drogy, alkohol a cigarety
  • Ústne hygiena
  • Implantáty
  • Ochorenie pečene, obličiek, pľúc, srdca
  • Chrápanie, ktoré súvisí so spánkom
  • Oleje za horúca lisované ako napríklad palmový
  • Transtuky a jednoduché sacharidy
  • Chronické problémy s prínosovými dutinami
  • Ťažkosti s nadúvaním, hnačky
  • Konzervovaná strava
  • Lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny
  • Mejkap, lak, antiperspirant
  • Slabé potenie
  • Zápcha
  • Slabý pitný režim

Pri prevencii je však najdôležitejšie zamerať sa na tie faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Sú to: cukor, spánok, vitamín E, homocysteín.

Prevencia Alzheimeru

1. Správna hladina cukru

Cukor je doslova návykový jed. Ľudské telo nedokáže spracovať viac ako 15 gramov cukru denne. Jeden sýtený nápoj má 40-100 gramov, cukríky, sladké cereálie, ochutené jogurty, ale aj škrobovité jedlá ako chlieb, biela ryža či zemiaky spôsobujú, že telo vyplavuje obrovské množstvo inzulínu.

Inzulínová rezistencia je najdôležitejší metabolický faktor, ktorý prispieva ku vzniku Alzheimeru. Preto si musíme držať cukor v krvi pod hladinou 5,5 nalačno.

2. Dostatok kvalitného spánku

Spánok je jedna z najsilnejších zbraní proti chorobe Alzheimer – mení bunkovú stavbu v mozgu, redukuje tvorbu amyloidu. Zároveň počas spánku nič nekonzumujeme, čo zlepšuje inzulínovú citlivosť. Mozgové bunky aktivujú počas spánku autofágiu. Je to proces samo požierania, pri ktorom sa recyklujú bunkové zložky, napr. poškodené mitochondrie alebo zle zabalené proteíny, a tým sa zvyšuje celkové bunkové zdravie.

Spánok je čas na opravy a vďaka nemu organizmus dokáže vyčistiť mozog od škodlivých produktov metabolizmu, ktoré sa v ňom cez deň nahromadili. Práve tieto látky sa spájajú so vznikom Alzheimera. Dodržujte preto spánkovú hygienu, čo znamená vyhýbanie sa modrému svetlu pred spaním, v spálni musí byť ticho a tma, vypnuté všetky elektronické prístroje.

Poobede treba vylúčiť kofeín a nejsť žiadne ťažké jedlo na noc. Pre spaním veľa nepiť. Treba liečiť spánkové poruchy a spať osem hodín bez užitia tabletiek na spanie, pretože tie poškodzujú kognitívne funkcie. Ak nemôžete spať, lebo v hlave riešite nejaké problémy alebo na niečo myslíte, výborná je meditácia proti stresu aspoň 30 minút pred spaním.

3. Vitamín E

Vitamín E je ochranca bunkových membrán a antioxidant s proti-Alzheimerovským účinkom. Získame ho s pestrej zdravej stravy: špenát, kapusta, sladké zemiaky, vlašské orechy, mandle.

4. Homocysteín

Homocysteín je aminokyselina (písala som o ňom v článku Tajomstvo cholesterolu) a jej vysoká kladina v krvi zvyčajne súvisí s mozgovou atrofiou a chorobou Alzheimer a výrazne vplýva na jej vznik.

Homocysteín je ukazovateľ zápalu a prípadného nedostatku výživy. Hladina homocysteínu by byť na maximálne na hodnote 6. Jej hodnotu môžeme znížiť B vitamínmi, ktoré sú hojne zastúpené v špenáte, keli, brokolici, kapuste, pečienke, orechoch a strukovinách.

Alzheimer liečba zdravou stravou

Najlepšie je zamerať sa na nízkosacharidovú stravu. Znamená to minimalizovať jednoduché sacharidy ako cukry, chlieb, zemiaky, biela ryža, sýtené nápoje, alkohol, cukríky, koláče a konzervované jedlá. To prepne organizmus do režimu spaľovania tukov a inzulínovej citlivosti. Naštartuje sa metabolizmus a ak funguje metabolizmus, funguje aj myseľ.

Keď máme nedostatok sacharidov, pečeň štiepi tuky a produkuje ketolátky. Mierna ketóza je optimálna pre kognitívne funkcie. Ak chceme podporiť ketózu, musíme skombinovať nízkosacharidovú stravu, mierny pohyb (150 min rýchlej chôdze týždenne). Strava by sa malo konzumovať takmer vegetariánska so zameraním na zelininu, a to najmä neškrobovitú. Treba prijímať nenasýtené tuky z potravín ako avokádo, olivový olej či orechy.

Je dôležité dávať si minimálne 12-hodinový pôst denne, čiže medzi poslednou večerou a prvým ranným jedlom si urobiť poriadne dlhú prestávku (jesť napríklad o 20:00 naposledy a potom až o 8:00 nasledujúce ráno). Ľuďom s genetickou dispozíciou na Alzheimerovu chorobu sa odporúča aj dlhšia prestávku od jedla, a to až 16 hodín.

Ak chcete konzumovať mäso, tak najlepšie ryby. Na 1kg svojej váhy môžete skonzumovať 1g proteínu, ak máte 70kg, 70g proteínu za deň. Napríklad: 85g ryby obsahuje až 20g proteínu. Ak jete priveľa proteínov a ste na nízkosacharidovej strave, istá časť proteínov sa premení na sacharidy a to môže podporiť inzulínovú rezistenciu.

Nevhodné potraviny

Vyhýbajte sa:

  • jednoduchým sacharidom,
  • nasýteným tukom,
  • nedostatku vlákniny,
  • lepku,
  • mliečnym výrobkom,
  • spracovávaným jedlám.

Vhodné potraviny

Detoxikačné potraviny: Koriander, hlúbová zelenina (kel, kapusta, karfiol, brokolica, cvikla, ružičkový kel, žerucha, kaleráb, rukola, chren, reďkovka, wasabi), avokádo, artičoky, púpava, cesnak, zázvor, grapefruit, citrón, olivový olej, morské riasy.

Probiotiká: získavať najlepšie z bežnej stravy – fermentované jedlá a kvasnice. Mliečnym jogurtom je lepšie sa vyhnúť.

Prebiotiká: cibuľa, cesnak, surový pór, surová slnečnica hľuznatá, list púpavy.

Pre kompletný systém stravovania, ktorý ozdraví vaše telo a zbaví vás toxínov, vám odporúčam moju knihu Štíhla a zdravá po 50-ke.

Záver

Keď som minule bola v jednom zo zdravotníckych zariadení, zažila som situáciu, ktorá na mňa zanechala silný dojem.

Na parkovisku zastalo auto, vystúpil z neho starší pár a ich syn. Obaja chytili paniu z každej strany pod pazuchu a viedli ju do budovy.

Do dnešného dňa mám zimomriavky, keď si spomeniem na prázdny pohľad očí tej ženy, ktorá nevedela, čo sa s ňou deje, ani kto sú tí ľudia okolo nej. Alzheimer je nemilosrdný a strašný.

Budem sa snažiť urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby som tomu predišla. Zrejme aj mať nejaký fyzický problém je lepšie ako stratiť poznávacie schopnosti.