Už sa vám stalo, že ste spali pridlho a rozbolela vás hlava?
U mňa to je pravidlom, a preto si dávam pozor na raňajšie vylihovanie. Keď sa ráno prebudím a cítim sa odpočinutá, radšej ihneď vyskočím z postele, pretože tak mi to kážu moje biologické hodiny.
Nie je však dôležitá len primeraná dĺžku spánku, ale aj jeho kvalita a prostredie, v ktorom spíme. Štúdie ukazujú, že ak nemáme v izbe počas noci skutočnú tmu (napríklad kvôli pouličnému osvetleniu), negatívne to vplýva na našu energiu a dokonca aj na stravovacie návyky.
Biologické hodiny nášho tela
Život všade okolo nás funguje na princípoch striedania dňa a noci, leta a zimy, vzniku a zániku, života a smrti. Pravideľné striedanie svetla a tmy má rovnako dôležitú úlohu. Predlžovanie dňa vďaka elektrickému svetlu nám síce prinieslo veľa výhod, ale zároveň znižuje kvalitu nášho spánku, pretože narúša naše prirodzené biologické hodiny.
V dnešnej dobe môže byť problém zabezpečiť úplnú tmu aj uprostred noci. Dnes už prakticky každý výrobok má svietiace či svetielkujúce kontrolky, dokonca aj v prípade, že je vypnutý. Častokrát nepomôže iné, len prístroje úplne odpojiť z elektriny.
Najcitlivejší na svetlo sme v rámci biologických hodín dve-tri hodiny pred polnocou. V tomto čase nie je dobrý nápad pozerať na televízor alebo do obrazovky počítača – a pritom práve to pravideľne robievame napriek tomu, že blikajúce svetlo ruší prípravu nášho organizmu na prirodzený spánok.
Nedostatkom kvalitného spánku za úplnej tmy narúša prirodzený biorytmus, čo má za následok pomalšie spaľovanie kalórií. Na chudnutie v spánku má vplyv hormón štítnej žľazy tyroxín a rastový hormón HGH, ktorý premieňa tuky na energiu. Ak nemáme počas spánku vytvorené optimálne podmienky, aj kvôli týmto hormónom začneme rýchlejšie priberať, aj keď sa snažíme o stravovanie podľa biologických hodín.
Modré svetlo je nepriateľ spánku
Počas stmievania a tesne pred spánkom sa v organizme výrazne zvyšuje hladina spánkového hormónu melatonínu. Avšak svetlo a hlavne jeho modrá zložka tento hormón blokuje a narúša tak naše biologické hodiny.
Ak je negatívny vplyv modrého svetla dlhodobý, trpí imunitný a srdcovo-cievny systém. Narušenie pravidelného biorytmu okolitým svetlom tak môže prispievať až k rozvoju civilizačných ochorení ako rakovina alebo rôzne srdcovo-cievne poruchy.
Potrebujeme inteligentné žiarovky?
Existujú inteligentné žiarovky, ktoré dokážu rozpoznať, že sa blíži večer a zmenia svietenie tak, aby neovplyvňovali náš organizmus pre spaním negatívne modrým svetlom. Dokonca viaceré takého žiarovky dokážu medzi sebou aj navzájom komunikovať pomocou elektrického vedenia a vytvoriť niečo ako inteligentnú sieť.
Ešte to určite chvíľu potrvá, kým sa takéto inteligentné žiarovky stanú súčasťou bežnej domácnosti. Dovtedy si teda aspoň dajme záležať, aby sme pred spaním poriadne zatiahli závesy a povypínali svietiace kontrolky na elektrických zariadeniach v našej spálni.
A miesto televízoru či počítača si radšej vezmime do ruky dobrú knihu 🙂