V ostatnom čase sa denne stretávam s informáciami, že kyseliny Omega-3 sú pre zdravie nevyhnutné.

V článku Pavla Blažíčka v časopise inVitro sa píše, že väčšina populácie má mastných kyselín nedostatok. Hovorila som si, že mňa sa to celkom iste netýka. Stravujem sa dobre a občas si s chuťou dám aj ryby, ktoré sú plné zdravých mastných kyselín.

No akosi mi to nedalo. Rozhodla som sa zájsť do laboratória nechať si zmerať profil mastných kyselín. Výsledky ma riadne prekvapili.

Nedostatok Omega-3 mastných kyselín

Rozbor ukázal veľký nedostatok Omega-3 mastných kyselín v mojom tele. Ich hodnoty boli prakticky na nule.

A pritom sú najmä vo veku po 50-ke veľmi dôležité pre správnu funkciu organizmu. Vplývajú na výšku dobrého cholesterolu, zníženie hustoty krvi, zníženie krvného tlaku, odstránenie arytmie, prevencie rakoviny prsníka a hrubého čreva, zmiernenie reumatickej artritídy, zníženie depresie a duševných porúch.

To je naozaj celkom slušný dopad na náš organizmus. Stačí iba jeden gram rybieho oleja na deň, aby sme sa vyhli ich nedostatku. Pamätáte sa, ak nám kedysi v škôlke každý deň dávali jednu lyžičku? Malo to očividne rozumný dôvod.

Ako som zrazu mala plnú mrazničku

V šoku som rýchlo spravila opatrenia. Od priateľky som si objednala kvalitný rybí olej z Nórska. Keď som ho ukladala do chladničky, manžel ma obdaril prekvapeným pohľadom.

Ja som sa celá rozžiarená pochválila: „Som zachránená! Mám rybí olej.“

„A nielen ten,“ zasmial sa a ukázal na krabicu, v ktorej práve v ten deň úplnou náhodou priniesol desať kilo zamrazených tresiek.

Spolu sme sa na tom zasmiali a potom sme poriadne museli upratať mrazničku, aby sme tam všetky tie ryby napratali.

Teraz si ráno dávam za lyžičku rybieho oleja a každý týždeň varíme minimálne dvakrát rybu.

A bola som zvedavá na výsledok, keď si dám opäť preventívne zmerať hladinu mastných kyselín v mojej krvi. Len som sa obávala, aby tých kyselín nebolo priveľa… Veru, tá stredná cesta je ozaj zlatá.

Riziko konzumácie rýb

Nasledujúci deň som sa stretla s inou kamarátkou. Navrhla mi: „Poď do bufetu, mám chuť na tresku v majonéze.“

Vzdychla som si: „Dám si hocičo, len nie tresku. Najbližšieho pol roka asi nebudem jesť iné ryby. Mám ich plnú mrazničku.“

„Hm, to nie je dobrý nápad,“ zatvárila sa múdro. „Poznáš Tonnyho Robbinsa?

„Myslím, že nie?“

„Je to jeden z najväčších koučov na svete, ale nie preto ho spomínam. Robbins je muž, ktorý veľmi dbá na zdravý spôsob života. Náhle však začal trpieť zdravotnými problémami. Po rôznych vyšetreniach sa nakoniec zistilo sa, že má v tele uložené množstvo toxických látok a kovov. Príčinou bolo to, že pravidelne konzumoval tuniaka.“

„Ako to?“ nechápala som.

„Tuniak je veľká ryba a počas svojho života sa jej v tele nazhromaždí množstvo ťažkých kovov zo znečistených oceánov. Platí, že čím väčšia a staršia ryba, tým vyššie je riziko kontaminácie. Preto by sa najväčšie ryby ako žralok alebo tuniak mali jesť maximálne raz za mesiac. Treska našťastie nie je až taká veľká, no napriek tomu by si to nemala preháňať.“

„Máš pravdu. Vieš čo, poďme do toho bufetu a ja si teda dám radšej makrelu,“ rozhodla som sa.

A pochutila som si riadne.

Z každého rožka troška

Za ďalších pár dní na preventívnom vyšetrení som sa pochválila pani doktorke, ako som sa dala na zdravé dopĺňanie Omega-3 mastných kyselín.

Zdvihla obočie a upozornila ma: „A uvedomili ste si, že ak začnete konzumovať každý deň lyžicu rybieho oleja, bude to vplývať na vašu váhu?“

Veci nie sú také jednoduché, ako sa zdajú. Očividne tá lyžička denne sa bude pomaličky prirátavať ku kalorickému nadbytku a ak to nevyvážim pohybom, na páse sa to prejaví.

Je úžasné, že človek sa neustále dozvedá nové informácie, ale niekedy mám pocit, že ich je fakt priveľa.

Zase sa len potvrdzuje, že zlatou strednou cestou to ide najlepšie.

Aké výsledky prinieslo kontrolné meranie?

Nakoniec prišiel čas, keď som si znova nechala v laboratóriu zmerať profil mastných kyselín. Výsledky boli úžasné! Z osemnástich parametrov profilu mastných kyselín som pôvodne jedenásť mala na veľmi nízkej hladine, niektoré až na nule.

Teraz mám všetky okrem dvoch v referenčnom rozsahu na skvelých úrovniach. Aký je teda z toho záver?

Pravidelná konzumácia rôznych druhov rýb značne prospela profilu mastných kyselín v mojom tele. A hoci niekedy už na rybu ani nemám chuť, aj tak si dám aspoň kúsok. Teším sa, že to bude mať pozitívny dopad na všetky parametre týkajúce sa metabolických pochodov.

Pre istotu ich zopakujem, že to vplýva na tieto faktory zdravia: hladina dobrého cholesterolu, zníženie hustoty krvi, zníženie krvného tlaku, odstránenie arytmie, prevencie rakoviny prsníka a hrubého čreva, zmiernenie reumatickej artritídy, zníženie depresie a duševných porúch.

Nedostatok Omega-3 mastných kyselín je dávaný aj do súvisu s únavou, suchou pokožkou, lámavými nechtami a vlasmi, zápchou, častým nachladnutím, depresiami alebo bolesťami kĺbov – čo sú časté zdravotné ťažkosti množstva pacientov.

Preto si dajte aspoň dve porcie rýb za týždeň.

A ak naozaj nemáte na ryby chuť? Podobný účinok majú aj čerstvo rozdrvené ľanové semiačka zamiešané do jogurtu či kaše.