Strukoviny neodmysliteľne patria do tradičnej výbavy slovenskej kuchyne. Môj otec si potrpel, aby fazuľovica nechýbala na našom stole hlavne v jeseni. Čím častejšie, tým lepšie.

Výživoví poradcovia vysoko hodnotia prínos strukovín pre zdravie. Napriek tomu sa nám zo života vytrácajú. Najčastejšie sú cícer, bôb, fazuľa, hrach, šošovica odmietané kvôli problémom s nafukovaním.

MUDr. Hana Kahleová, PhD., hovorí, že nás nafukujú práve preto, že ich nejeme a črevné baktérie nie sú zvyknuté rozkladať druh cukrov, ktorý obsahujú strukoviny. Ako riešenie navrhuje  jesť ich najprv v malých dávkach. Dať si zo začiatku tri lyžice každý deň. Postupne zvyšovať dávku. Príslušné črevné baktérie, ktoré sú na trávenie a rozkladanie cukru v strukovinách určené, sa v čreve postupne rozmnožia. Potom nafukovanie prestane.

Dôležitá je tiež úprava strukovín. Treba ich namočiť deň dopredu a vodu vymieňať. Variť by sa mali dostatočne dlho až kým nie sú úplne mäkké.

Strukoviny výrazným spôsobom prispievajú ku zníženiu krvného cukru u diabetikov. Na dennej báze by ich mali konzumovať hlavne ľudia s diabetom alebo tí, ktorí sú cukrovkou ohrození. O cukrovke som napísala tento podrobnejší článok.

Aké sú vaše skúsenosti so strukovinami?

MUDr. Hana Kahleová, PhD., riadi výskumné štúdie analyzujúce vplyv výberu potravín na inzulínovú rezistenciu a reguláciu zdravej telesnej hmotnosti.