Začala som čítať novú českú detektívku. Nie je zlá, ale zarazilo ma, ako je v nej ľahkomyseľne spájaný alkohol s tehotenstvom.

Príbeh je spätý s mladou ženou (vyšetrovateľkou), ktorá si myslela, že nemôže mať deti, ale nakoniec šťastne otehotnie. A navzdory tomu, že spolu s partnerom dúfajú, že tehotenstvo dobre dopadne, popíjajú spolu prakticky každý deň vínko. Pozrite si tento úryvok:

„Zajtra doobeda bude tlačová konferencia a po nej sa mám dostaviť k majorovi a dohodnúť sa s ním o svojom ďalšom pôsobení u polície,“ prehodila Šárka akoby mimochodom, keď sme sa navečer vracali späť. Nohy ako vždy opreté o dosku pod predným sklom felície.
„Netlač si to brucho,“ pripomenul som jej…
„Prosím ťa, obaja sme v pohode.“
„Nesmieme nič zanedbať, musíš sa šetriť,“ povedal som rezolútne…
„Tak mi, Ctirad, napadlo, čo tak si urobiť dnes pekný večer. Otvoríme si fľašu vína a potom sa uvidí,“ zamrkala na mňa.

Hoci ide o vymyslené postavy a autor si protagonistov svojich kníh môže vytvoriť podľa svojho gusta, myslím si, že rovnako má voči svojim čitateľom zodpovednosť viesť ich správnym smerom. A táto zodpovednosť je možno oveľa väčšia, ako si sám uvedomuje.

Ďalšie úryvky o alkohole:

Šárka sa bude musieť teraz trochu krotiť, ale troška tohto moku nemôže prckovi uškodiť

A o pár strán ďalej hovorí Šárkin otec (dedo budúceho vnúčaťa):

…Budeme chodiť na ryby a ostatne pivo je v malom množstve pro deti tiež zdravé…

Pokiaľ autor v knihe s rozsahom približne dvesto strán spomenie päťdesiatkrát, že nastávajúca mamička si takmer každý deň s pôžitkom dávala vínko, a že vlastne o nič nejde, môže to naozaj negatívne ovplyvniť čitateľov, ktorí to môžu začať brať ako normálne.

Keby som si práve minulý týždeň neprečítala článok o vplyve alkohole na tehotné ženy na Národnom portáli zdravia, možno by mi to v knihe až tak neudrelo do očí. Avšak na portáli sa píše:

Neexistuje bezpečná hladina alkoholu u tehotných žien. Alkohol prechádza placentou a krvou do plodu a keďže ten ho nedokáže odbúrať, jeho koncentrácia je po 2 až 3 hodinách dokonca vyššia ako u matky!

Fetálny alkoholový syndróm (FAS) je súbor príznakov u novorodenca, ktoré vznikli počas tehotenstva následkom nadmerného pitia alkoholu u matky. Niektoré príznaky sa objavia až v neskoršom veku. Podľa celosvetového prieskumu si počas tehotenstva neodoprie pohárik až 10 % žien. V 1 zo 67 prípadov sa im narodí dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom – ročne sa tak narodí až 119 000 takýchto detí.

Alkohol by mal byť pre tehotnú či kojacu ženu absolútne tabu. Alkohol môže poškodiť plodu jeho mozog i ostatné orgány, môže viesť k poruchám rastu, spontánnemu potratu, predčasnému pôrodu, či narodeniu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Pri pravidelnom pití môže dôjsť k narodeniu dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom, ktorý znamená typické príznaky na tvári dieťaťa.

Niekto by označil pravidelne pijúcu vyšetrovateľku v knihe ako funkčného alkoholika, iný za nezodpovednú a hlúpu matku. Toto autor detektívky asi nemal v pláne, chcel len zdôrazniť, ako si s partnerom príjemne nažíva. Bohužiaľ sa však hovorí, že stokrát opakovanému klamstvu skutočne uveríme.

Opakovanie informácií vedie k plynulosti – lepšie si ich vybavíme, a tak ich považujeme za pravdivejšie.

Pokiaľ sme neustále, intenzívne a opakovane vystavovaní informácii, o ktorej vieme, že je lož, môže sa nám stať, že ju budeme v konečnom dôsledku považovať za pravdivú. Čiže, ak sa v knihe neustále vyskytujú vety, ako si nastávajúca mamička popíja vínko a nič sa nedeje, zapisuje sa to mladým čitateľkám do pamäte:

 …otvoril som ešte jednu fľašu vína a so Šárkou sme ticho popíjali a pozorovali blikajúce hviezdy…

…mal by si zájsť do obchodu a kúpiť nejaké dobroty k vínu…

Dbajme teda aspoň my na to, aby sme našu mladšiu generáciu informovali správne o vplyvoch toho, čo konzumujeme, na naše zdravie. A to najmä v prípade, že sa jedná o zázrak prírody – tehotnú ženu. Alkohol musí byť jednoznačné tabu!