Blíži sa piata hodina popoludní a ja váham, či ísť na pravidelnú prechádzku nadýchať sa čerstvého vzduchu. Počúvam, ako vonku klopká dážď a vietor predvádza medzi domami svoju silu. Podídem k oknu a zistím, že už sa zotmelo. Ani som si poriadne nestihla uvedomiť, ako rýchlo sa dni krátia. Aj cez sklo cítim chlad. Ten sa už nerozlieza len za oknom, ale aj v byte. Najvyšší čas zapnúť radiátor.

Teplá polievočka by mi zlepšila náladu, pomyslím si a zamierim do kuchyne. Ešte na sekundu zaváham a obzriem sa do predsiene, kde smutne visí pršiplášť v hanbe. S predsavzatím, že na ďalší deň určite svoju večernú vychádzku nevynechám, napustím do hrnca vodu a očistím zeleninku.

Chvíľu na to si už sadám k voňavej polievke. Takej zdravotnej, iba zelenina a voda. Ale trošku výdatnosti by jej nezaškodilo, pomyslím si, a už do nej sypem plnotučný slaný syr… Viem, hreším. Veď sama som spracovala tematiku zdravej výživy, ktorú si moje čitateľky pochvaľujú (rada Vám pošlem všetky informácie zdarma, ak ich ešte nemáte).

Keď dojem, cítim sa oveľa lepšie. Aj zima mi prestala byť. Pre istotu si ešte trochu polievky pridám a zvažujem, čo dobré by som si ešte mohla zobnúť. Otvorím chladničku. Cítim, že dnes by ma nakoplo len čosi sladučké… Aspoň za lyžičku, snívam. Alebo hranolky? Či zemiakové pyré? Puding? Pohrávam sa s fantáziou.

Náhle si uvedomím, že som sa dostala do stavu jesenného papkáča. Existuje skupina ľudí, ktorí na jar bez problémov schudnú a vydržia štíhli až do chvíle, keď padnú listy zo stromov. Je to z dvoch dôvodov:

  1. V tomto ročnom období sa už nemusíme premávať pri vode v plavkách. Naopak, zimné bundy, svetre a plášte ľahko skryjú nejaké to kilečko naviac.
  2. Máme nedostatok slnečného žiarenia, čo spôsobuje zníženie hladiny sérotonínu. Serotonín ovplyvňuje našu náladu, takže sa cítime viac podráždení a unavení. Podvedome túžime po sacharidoch, ktoré nám zvýšia hladinu cukru v krvi, aby sme boli šťastnejší a energickejší.

Našu chuť na jedlo môžeme v jeseni normalizovať tak, že sa vystavíme plnému spektru slnečného žiarenia. Svetlo vstupujúce očami do organizmu ovplyvňuje schopnosť sa učiť a vôbec celkové psychické a fyzické zdravie organizmu.

Rovnako, ako môže zlé stravovanie spôsobiť podvýživu, môže zlá „výživa svetlom“ spôsobiť škody z nedostatku svetla, čo môže mať na zdravie podobné účinky. Svetlo je hlavným faktorom pre udržanie všetkého života. Nie náhodou väčšina prírodných národov uctievala Slnko ako dôležité božstvo. Nesmierny vplyv svetla na zdravie živých organizmov však potvrdzujú aj desiatky vedeckých výskumov prebiehajúcich od začiatku minulého storočia.

Zaujímavé je, že svetlo sa skladá z rôznych farieb. Mnohé žiarovky majú počet farieb limitované, čo má na organizmus negatívny dopad. Väčšinou chýbajú spektrá farieb červenej a fialovej. Čím plnšie a vyváženejšie spektrum farieb žiarovka má, tým viac sa podobá skutočnému svetlu zo Slnka.

Na Slovensku v tejto oblasti zatiaľ neplatí žiadny záväzný predpis, ktorý by výrobcov žiaroviek usmerňoval. Pre plnospektrálne označenie by mali žiarovky mať Ra nad 90 a Tc medzi 5500 až 6500 K. Čo tieto značky znamenajú?

  • Označenie Ra udáva podobnosť svetelného zdroja žiarivky s ideálnym zdrojom, zvyčajne Slnkom. Hodnota by mala byť nad 90, bežné žiarivky dosahujú hodnoty okolo 65.
  • Označenie Tc udáva farebnú teplotu žiarovky. Pod 6000 K prevažuje žltá (teplejšie), nad 7000 K modrá (studenšie). Okolo 6500 K je ekvivalent bieleho poludňajšieho svetla.

Keď si teda budete nabudúce kupovať žiarovky, skúste si na etikete nájsť údaje o Ra a TC. Dobré svetlo vám môže pomôcť nielen zlepšením nálady, ale aj skvalitnením stravovacích návykov.

Nabudúce, keď dostanem chuť sa napchávať, miesto otvorenia chladničky si radšej dobre posvietim 🙂