S napätím som očakávala, ako sa zafarbia priehlbiny na plastovej miske, do ktorej som pred chvíľou naliala roztok s mojou krvou a ďalšie predpísané tekutiny. Mala som pocit, že sa teraz rozhodne o mojom živote.

Možno si poviete, že zveličujem. Avšak keď som s obavami zdvíhala misku, aby mi magicky ukázala, na ktoré potraviny mám intoleranciu, cítila som, ako sa mi triasla ruka. Veľmi dobre viem, že čo bežne jedávam, zásadne vplýva na môj život.

Preto som sa aj rozhodla investovať do domáceho testu intolerancie na 50 bežných potravín. Teraz ma čakala zásadná časť poznávania môjho organizmu – zistiť, ktoré potraviny jesť môžem a ktoré treba vylúčiť.

Nadýchla som sa a zamerala pohľad na plastovú misku, kde sa začali objavovať rôzne farby v jednotlivých políčkach. Len máloktoré z políčok zostali biele. Väčšina začala tmavnúť, čo znamená, že s nimi má moje telo problém. Prekvapene som hľadela na konečný výsledok. Veď podľa tohto testu nemôžem jesť skoro nič!

Intoleranciu hlásilo kravské mlieko, vajcia a hríby. Jemnú neznášanlivosť ďalej hlásili aj políčka určené pre pšenicu, ryžu, kukuricu, raž, tvrdú pšenicu, mandle, para orechy, kešu orechy, mrkvu, pór, zemiaky, strukoviny, melóny, arašidy, pomaranče, citróny, zázvor, cesnak a kvasnice…

Teda skoro všetko potraviny, ktoré milujem.

Začala som o intoleranciách študovať viac materiálov. Stretla som sa tak s viacerými pohľadmi. Podelím sa s vami o niekoľko zaujímavých záverov. Berte na vedomie, že vylúčenie potravín z diéty je len riešenie vonkajšieho príznaku, ale v skutočnosti treba skoro vždy dať do poriadku črevo. Črevo totiž prepúšťa do krvi nesprávne látky z potravy, na ktoré následne reaguje náš organizmus vytváraním protilátok.

Tematiku o potravinách som podrobne spracovala a súhrn Vám rada pošlem zdarma.

Prečo treba obmedziť ovocie

Najnovšie vedecké výskumy dokazujú, že strava má vo formovaní črevnej mikroflóry rozhodujúcu úlohu. David Perlmutter v knihe „Zdravý mozog“ píše, že fruktóza a lepok sú jednými z hlavných dôvodov ničenia črevnej mikroflóry.

Pozrime sa najprv na fruktózu, čiže ovocný cukor (môžete si tiež prečítať môj starší článok o klasickom cukre). Kedysi sa jedávalo ovocie len v určitých ročných obdobiach. Bolo to najmä na jeseň, keď si telo potrebovalo spraviť zásoby tuku na zimu. Dnes však konzumujeme enormné množstvá fruktózy počas celého roka.

Prírodné ovocie má v porovnaní s koncentrovaným džúsom alebo sladenými sýtenými nápojmi relatívne málo cukru a navyše obsahuje potrebnú vlákninu. Štúdie dokazujú, že pokiaľ sa fruktóza konzumuje vo veľkých množstvách, je spojená so zhoršenou glukózovou intoleranciou, inzulínovou rezistenciou, zvýšenou hladinou tuku v krvi a vysokým krvným tlakom.

Navyše je obrovskou záťažou pre pečeň, ktorá musí vynaložiť veľa práce na premenu fruktózy na iné molekuly. Jedným z rizík je tvorba kyseliny močovej, dôsledok spojený s dnou a ľadvinovými kameňmi.

Keďže fruktóza nespúšťa tvorbu inzulínu a leptínu, ktoré regulujú metabolizmus, strava bohatá na fruktózu často vedie k obezite a metabolickým problémom. Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy aj spolu s nadbytkom glukózy zvyšuje hladinu cukru v krvi a vyčerpáva pankreas.

Fruktózu črevné baktérie rýchlo fermentujú, čím vzniknú mastné kyseliny s krátkym reťazcom a tiež zmes plynov. Ak sa hromadia, môžu spôsobiť nadúvanie a bolesť brucha. Nadbytočné množstvo metánu môže spôsobiť zhoršenie trávenia a zápchu. V jednej štúdii vedci opísali, že vysoký obsah fruktózy môže spôsobiť prienik baktérií z čriev do krvného obehu a následne poškodenie pečene.

Nebezpečný lepok

Malé percento ľudí je vysoko citlivé na lepok a má skutočnú celiakiu. Pravdou však je, že prakticky každý má na lepok negatívnu reakciu. U väčšiny ľudí zvyšuje tvorbu určitého typu zápalov, ktoré sú hlavnými činiteľmi neurodegeneratívnych ochorení.

Mozog patrí medzi orgány, ktoré najcitlivejšie reagujú na škodlivé účinky zápalu. Prejavuje sa migrénami, úzkosťou, depresiami, problémami s pamäťou. Lepok zasahuje do rozkladania a vstrebávania živín a následne spusteniu alarmu imunitného systému, ktorý začne vysielať zápalové chemické látky.

Tento proces môže poškodzovať tkanivá, pričom narúša steny čreva. Podľa Dr. Alessia Fasana z Harvardu priepustnosť čreva zvyšuje u nás všetkých vystavenie bielkovine, ktorá je súčasťou lepku. A ak už raz máte presakujúce črevo, budete náchylní aj na iné potravinové citlivosti.

Výskum Dr. Fasana odhalil, že ten istý mechanizmus, ktorým lepok zvyšuje zápal a priepustnosť čreva, vedie zároveň k narušeniu samotnej bariéry medzi krvou a mozgom. Výskum ukazuje, že moderná pšenica dokáže vyprodukovať viac ako 23 000 bielkovín, pričom každá z nich môže spustiť zápalové reakcie.

Črevám navyše okrem lepku a ovocného cukru škodia aj antibiotiká, dokonca antikoncepčné tabletky, protizápalové lieky, či chemické látky v našom okolitom prostredí.

Ako napravíme črevnú mikroflóru

Fermentácia je metabolický proces, pri ktorom sa sacharidy-cukry menia buď na alkohol a oxid uhličitý alebo na organické kyseliny. Potrebné sú pri tom kvasinky, baktérie a neprítomnosť kyslíka. Dobré baktérie menia cukor na kyselinu mliečnu, ktorá chráni fermentované potraviny pred tým, aby ich napadli škodlivé baktérie. Pokiaľ teda konzumujeme fermentované potraviny, dobré baktérie chránia aj naše črevá.

Takže môj test na intolerancie mi v konečnom dôsledku ukázal, že moja črevná mikroflóra potrebuje povzbudiť. Preto dnešný obed zahájim miskou kyslej kapusty, vyvarujem sa ovocnému cukru a vylúčim pšenicu, jačmeň a raž. Rozhodne by bolo zaujímavé po takejto úprave stravy po čase test zopakovať. Napíšem potom o tom nadväzujúci článok.