Kým som bola mladšia, mojou prioritou bolo byť štíhla. Čím viac dozrievam 😊, tým väčší dôraz kladiem na zdravie. Svoju postavu už neporovnávam s ideálnymi kráskami. Najviac si vážim a oceňujem, ak mi telo dobre slúži.

Rada pátram po najnovších informáciách a často študujem aj knihy, na ktoré by moje priateľky nemali trpezlivosť. Následne im snažím poskytnúť nové informácie v čo najstráviteľnejšej verzii.

Minule som sa presvedčila, že takých článkov nikdy nie je dosť, lebo aj keď mnohé informácie poznáme, v behu života často na ne zabúdame. Stáva sa to aj mne. Uvedomujem si, že nikdy nie je na škodu znova a znova si zásady zdravej životosprávy pripomenúť. Niektoré z vás mi píšu, že keď si prečítajú môj článok, zase sa  nastavia na správnu cestu. Z takých mailov sa veľmi teším.

Umývanie rúk a nakúpených balení potravín je prevenciou

Minule som sledovala reportáž, v ktorej jedna mediálne známa dáma vykladala nákup. V sieťovke ho položila priamo do kuchynského drezu a jednotlivé balenia tovaru začala dôkladne umývať horúcou vodou a mydlom.

Popri tom rozprávala, že musí byť zodpovedná a dôkladne sa chrániť. Patrí totiž k rizikovej skupine. Je po operácii rakovinového nádoru a nákaza koronavírusom by ju mohla stáť život. Pri pohľade na ňu, ako svedomito drhne jednotlivé položky nákupu, som si všimla niečo, čo ma veľmi prekvapilo a doslova zarazilo.

Jar je ideálna na očistu organizmu

Kým budem pokračovať, najprv trochu odbočím od témy, aby som vám lepšie predostrela súvislosti. Ak si spomínate na môj článok z konca februára Päť pilierov zdravého chudnutia respektíve z mojej facebookovej skupiny, kde som písala, že práve pôstne obdobie pred veľkonočnými sviatkami je ideálne na začatie očistnej kúry. Nielen na schudnutie, ale aj na celkové naštartovanie a ozdravenie organizmu.

S príchodom jari som teda začala dôsledne dodržiavať detoxikačný program. Priznám sa, že pri bežnom stravovaní sa zakaždým nedržím striktných pravidiel. Nehovorím si, že toto smiem a hento nie za žiadnu cenu. Aj z takzvaných nezdravých potravín si občas trochu doprajem.

No povedala som si, že teraz je ten správny čas dodržať nastolené pravidlá a vydržať. Vylúčila som skoro všetko, čo sa v rámci detoxikačnej kúry vylúčiť dá, to znamená nejesť živočíšne produkty: mäso, mlieko a výrobky z neho, žiadne jogurty, dokonca ani vajíčka. Vylúčila som aj alkohol, lepkové veci, o cukre ani nehovorím. Obmedzila som na minimum aj soľ. Poctivo som postupovala podľa môjho detoxikačného programu.

Zeleninové jedlá sú základ pre očistu

Prakticky som jedla len zeleninové jedlá, trochu ovocia, zopár typov obilninových kaší, oriešky a strukoviny. Tak ako inokedy pri tomto spôsobe stravovania, aj teraz som sa už po dvoch dňoch začínala výborne cítiť. Mala som skvelú náladu a prekvapovalo ma, aké chutné jedlá sa aj z akože takto obmedzených zdrojov dajú vyčarovať.

Ktorá z vás už nejaký z detoxikačných programov vyskúšala vie, že výsledky sa dostavujú takpovediac okamžite. Naše telo je naozaj zázračné a veľmi rýchlo sa dokáže spamätať z hriechov, ktorých sa často dopúšťame.

Ak človek je zopár dní veľmi čisto a nezanáša organizmus rôznymi škodlivinami, stáva sa jeho telo čoskoro omnoho citlivejšie na každú nežiadúcu látku, ktorá sa doň dostane. Reakcia organizmu potom býva skutočne búrlivá. Možno to niektoré z vás poznajú a nie je to žiadna novinka.

Pri očiste telo búrlivo reaguje na látky, ktoré mu nesedia

Kedysi, keď boli moje deti boli malé a u jedného sa prejavila alergia, pokúšali sme sa zistiť, ktorá zložka potravy by ju mohla spôsobovať.  Robili sme to metódou eliminácie čo najväčšieho počtu potravín. Odporúčalo sa pár dní jesť len čistú varenú ryžu a postupne pridávať ďalšie potraviny a zakaždým sledovať odozvu organizmu. Ak nakoniec telo dostalo niečo, s čím malo naozaj problém, reakcia bola veľmi silná a okamžitá. Tak sa dalo zistiť, ktorá zložka potraviny mu nevyhovuje.

A niečo podobné sa stalo aj mne pri detoxikačnej kúre. Vždy, keď ju dodržiavam, nemám v komore ani v chladničke nič, čo by ma mohlo lákať ju porušiť. Nepotrebujem si míňať energiu na odolávanie vábidlám. Lenže čo čert nechcel, prišla priateľka a priniesla mi skvelú balenú šunku. Najprv som ju len chcela ochutnať, ale po prvom súste som sa už nevedela zastaviť. Zhltla som na posedenie všetkých osemdesiat gramov. Keď bolo po nej, povedala som si, že nič hrozné sa nestalo, len malá prestávka v mojej detoxikačnej kúre a ďalší deň nabehnem opäť na prísny očistný režim.

Reakcia organizmu mi dala jasné znamenie, že tá šunka mu nevyhovuje

Ráno som sa však nespoznávala. Tvár som mala plnú vyrážok, skoro ako ukážková puberťáčka. Predpokladám, že to spôsobili niektoré z konzervačných látok v šunke.

Teraz sa vrátim k dáme zo začiatku článku, ktorá poctivo a dôsledne umývala svoj nákup. Keby som nemala túto čerstvú skúsenosť s očistou a búrlivou reakciou môjho organizmu, asi by ma nákup tej dámy, ktorá práve bojovala so zákernou rakovinou, až tak neprekvapil. Jeho súčasť totiž tvorili tri veľké balíky konzervovanej údenej šunky.

Vie sa, že ľudia s metabolickými poruchami a rakovinou sa radia do rizikovej skupiny s oslabenou imunitou a nákaza koronavírusom by mohla pre nich znamenať závažné zdravotné komplikácie. Preto by mali urobiť všetko pre to, aby neprišli do styku so zákerným koronavírusom, ale aj to, aby si čo najviac posilnili imunitu.

A umelo spracovaná šunka určite nepatrí k potravinám, ktoré by im ju posilnili. Ako som sa sama na vlastnej koži presvedčila, práve naopak, zbytočne zaťaží organizmus. Myslime teda pri kúpe jedla na sviatočný stôl na to, čo naozaj chceme do svojho organizmu počas týchto dní dať.

Na Slovensku je tradícia dopriať si na Veľkú noc údenú šunku

Včera mi manžel povedal, že na veľkonočné sviatky sa musíme sa zásobiť dobrým údeným mäskom. Vzdychla som si, bude pre mňa herkulovská úloha vysvetliť mu, že jesť údené nie je dobrý nápad a ak tak len kúsok. Určite je však vhodnejšie kúpiť si ho nebalené vo fóliách a od našich slovenských a overených výrobcov.

Presvedčila som sa, že lepšie je dopriať si menej, ale v čo najlepšej kvalite.  V terajších podmienkach, keď všetky počítame každý cent, to bude možno ťažké.

Prežime sviatky tak, aby neboli o množstve, ale o kvalite. Hlavne si doprajme čo najviac zeleniny. Použime bylinky a rastlinky z našej záhrady alebo si prinesme žihľavu, púpavu, cesnakové listy, fialku, margarétku z prechádzky a doplňte nimi náš sviatočný stôl.

Na záver ešte link na skvelý Zemiakový šalát bez majonézy od Lenivej kuchárky Veroniky Čopíkovej.