Ešte pred pár dňami by mi ani vo sne nenapadlo, že nás život sa doslova zo dňa na deň tak výrazne zmení.  Zrazu mi všetky moje plány, želania a túžby pripadajú ako z iného sveta. Ovládlo ma len jediné prianie – zostať zdravá a ak sa to nepodarí, tak zvládnuť chorobu čo najlepšie.

K tomu mi môže pomôcť zdravá strava, ktorá je okrem karantény, rúšok, umývaniu rúk, dostatočného spánku a primeraného pohybu tým, čo nám dokáže pomôcť odolať nákaze, prípadne ju ľahšie zvládnuť.

Veľa z nás má organizmus oslabený chorobami (cukrovka, vysoký krvný tlak, srdcovocievne choroby, dýchacie ťažkosti, rakovina). Navyše často sa cítime zdraví napriek tomu, že v skutočnosti nemáme dostatok potrebných mikroživín a telo nám to dá vedieť, až keď sa úplne vyčerpá. Lenže vtedy je neskoro naprávať, čo sme dlhé roky podceňovali. Urobme preto aspoň teraz, keď čelíme hrozbe koronavírusu, opatrenia, ktoré nám pomôžu lepšie zvládnuť toto náročné obdobie. 

Nedávno som si povedala, že by som si mala doplniť vitamín D a opäť ho začať preventívne užívať. Keď som si prečítala najnovšie odporúčanie českého Štátneho zdravotného ústavu určené pre boj s koronavírusom, zistila som, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie.

Ako čeliť koronavírusu

V odporúčaní sa hovorí, že dostatočná hladina vitamínu D a Omega 3 mastných kyselín v krvi môže výrazne pomôcť pri zvládnutí ochorenia spôsobeného koronavírusom. To je dobrá správa. Aspoň niečo môžeme mať vo svojich rukách.

Ale mám aj dve zlé správy. Prvá je, že na to, aby hladina vitamínu D bola v našej krvi dostatočná, treba ho prijímať niekoľko týždňov. Druhá zlá správa je zistenie, že v lekárňach sú zásoby Omega 3 a vitamínu D obmedzené a to znamená, že sa nám ich nemusí podariť  kúpiť. Dúfam však, že je to len prechodná situácia a skromné zásoby sa rýchlo doplnia.

Aby tento článok nebol o pretlaku zlých správ, skúsim zase niečo optimistickejšie. Ak denne strávime vonku, najlepšie na slnku, aspoň 30 minút, telo si vitamín D vytvorí prirodzenou cestou samé. Ale tiež to chce čas, kým ho bude v našom tele dosť. Z tohto hľadiska je pozitívne, že štát usiluje o to, aby spomalil krivku nástupu a nárastu ochorení.

Lenže čo tí, ktorí sú v karanténe a nemajú záhradu? Tí si môžu aspoň na pol hodiny denne naplno otvoriť okno v čase, keď im do bytu svieti slniečko a nechať pôsobiť jeho lúče na pokožku.

Horské slnko pomôže zabezpečiť Vitamín D

A existuje ešte jedna možnosť. Neviem ako vy, ale ja som z komory vyhrabala staručký, zato stále funkčný prístroj, ktorému sme kedysi hovorili horské slnko. Infračervené žiarenie som používala pri zdravotných problémoch mojich detí. Teraz, keď nie je slniečko, využívam aj jeho ultrafialové žiarenie na slnenie a povzbudenie tvorby vitamínu D v mojom tele. Tiež ním dezinfikujem domáci priestor i rúška.

Hoci predpokladám, že naša generácia zásady bezpečného používania horského slnka pozná, neodpustím si ich nepripomenúť. Na prvé opaľovanie stačí minúta, každým dňom sa môže o minútu či pol zvyšovať na maximálne 5 minút. Nesmieme nezabudnúť na špeciálne okuliare. Nestačia bežné slnečné, a samozrejme nikdy nepozerať priamo do slnka. A tiež pozor na kvety a domácich miláčikov, treba ich schovať, mohli by sa spáliť. V každom prípade sa treba riadiť návodom k prístroju.

Obávam sa však, či tí, ktorí tento prístroj zo starých čias už nemajú, si ho budú môcť kúpiť, či už tiež nie je vypredaný.

Ako si pripraviť zdravé raňajky – aktualizovaná verzia

Ďalšou možnosťou je výživa. Pred rokom som na svoj blog napísala článok, čo by sa mali zahŕňať zdravé raňajky. V tom článku som tiež zdôrazňovala dôležitosť vitamínu D a Omega 3 mastných kyselín. Informácie z neho tu zhrniem v aktualizovanej verzii. Čo by teda mali obsahovať zdravé raňajky? Také, ktoré nám pomôžu zvýšiť imunitu a zabezpečiť skutočné živiny pre náš organizmus.

Vhodné nápoje pre zdravé raňajky

Bezkofeínová, púpavová alebo čakanková káva, zelený čaj, bylinkový čaj alebo teplá voda, ktorá môže byť s pár kvapkami citrónu (nalačno vraj citrón nie je vhodný na žalúdočnú sliznicu – ja s tým však nemám problém). Včera som dokonca ako ranný nápoj vyskúšala kakao zamiešané len s horúcou vodou a chutilo mi. Pokiaľ raňajkujeme pred deviatou hodinou, nemali by sme prijímať kofeín. Ráno je totiž najvyššia hladina hormónu kortizol, čo pomáha organizmu zvládnuť prechod z nočného odpočinku do denných aktivít. Ak ho je vďaka kofeínu priveľa, prináša to telu nežiadúci stres.

Ja pre zdravý štart do dňa neodporúčam nič studené, dokonca ani studenú sprchu. Naopak, organizmus sa po spánku potrebuje zahriať. Musím sa priznať, že kedysi sa mi stalo, že som po zobudení raz či dvakrát vypila studenú vodu a možno mi nebudete veriť, ale zakaždým som dostala nádchu. Takže ráno je dobré byť v teplúčku a s teplými nápojmi.

Rovnako bylinkový čaj je výborný, druh byliniek nie je až taký významný, hlavne by nám mal chutiť. Dôležité je, aby bolo tekutiny dostatok. Ideálne je hneď po zobudení vypiť aspoň 4 deci. Po noci je totiž organizmus prirodzene dehydrovaný, a preto si zaslúžiť doplniť tekutiny.

Vhodné pokrmy pre zdravé raňajky

Zdravé raňajky a ovsené vločky, to už je skoro klasika. Teplá kaša z ovsených vločiek je dobrá voľba, ale v prípade, že ste si naordinovali nízko-sacharidovú diétu (napríklad je odporúčaná na prevenciu Alzheimeru), potom by zdravé raňajky mali mať dusenú alebo čerstvú zeleninu.

Je to trochu netradičné riešenie, ale je najvyšší čas zmeniť naše staré návyky, ktoré zahŕňali na raňajky často chleba s maslom a džemom, alebo praženicu so slaninkou. Pokojne si môžeme aj na raňajky pripraviť napríklad varený karfiol so sladkým zemiakom, posypať nadrobno nasekanými listami medvedieho cesnaku s lyžičkou panenského oleja a pár kvapkami výťažku z čili papričiek.

Presne to som dnes raňajkovala ja. K tomu som si do misky primiešala zopár vlašských a mandľových orieškov. Znie to bláznivo, ale celá tá naša situácia je teraz viac ako bláznivá. Treba robiť aj netradičné veci, aby sme si posilnili zdravie. Čerstvú zeleninu je možné konzumovať aj vo forme smoothie, teda rozmixovanú, hoci ja osobne ju radšej pochrúmem.

S kombináciami zeleniny a ovocia sa dá doslova vyhrať. Časom zistíte, že aj najpodivnejšie varianty sú prekvapivo chutné, no a tradične v období medvedieho cesnaku ho pridávam skoro všade. Čerstvá sila prírody má najvyššiu silu a je jej plný les.

K zdravým raňajkám môžete pridať aj žĺtok. Pre ľudí so zníženou imunitou sa neodporúča surový, ale ak nemáte s imunitou problém a máte kvalitné vajcia, surový žĺtok je výživnejší, ale pokiaľ sa trápime s koronavírusom, radšej si ho zakaždým dôkladne uvarme alebo upražme. Žĺtok  zabezpečí pre organizmus polovicu dennej potreby minerálov.

Probiotické baktérie by v zdravých raňajkách nemali chýbať

No a ešte prichádza k slovu ďalšia zásadne dôležitá zložka a tou je niečo, čo obsahuje dostatok dobrých baktérií. Môžete na to použiť kvalitný probiotický jogurt, bryndzu alebo kvasenú zeleninu či kimči. Ak patríte k tým, ktorí si radšej urobia vlastný jogurt, odporúčam pravé bulharské probiotické baktérie.

Treba spomenúť, že s mliekom a mliečnymi výrobkami je to dnes komplikované (niektorí odborníci tvrdia, že by sa nemali jesť vôbec, iní si myslia, že mliečne výrobky sú neoceniteľným zdrojom vápnika). Aj ja v mojom detoxifikačnom pláne odporúčam mlieko dočasne vynechať zo zdravých raňajok. Navyše mnoho ľudí má intoleranciou na mliečny cukor (laktózu) alebo alergiu na mliečnu bielkovinu. Preto postupujte s mliečnymi výrobkami opatrne.

Ak teda máte pocit, že vám jogurty alebo bryndza nerobí dobre, získajte správne baktérie pre črevá  z kvasenej zeleniny, či už kapusty alebo inej, prípadne z kimči či zo sójového fermentovaného syru natta, ktorý je v Japonsku denne konzumovaný v oblasti, kde žije najviac storočných ľudí. Príšerne smrdí, takže my asi zostaneme radšej pri kvasenej zelenine, ktorá má rovnaké účinky.

Čerešnička na torte je vitamín D a Omega 3 mastné kyseliny

Ako „dezert“ pre zdravé raňajky je ideálne skonzumovať trochu tuku (lyžičku olivového, repkového či ľanového oleja, ktorý obsahuje výborné Omega 3 mastné kyseliny) a vitamín D. Vitamín D  účinkuje na veľa chorôb a pomáha udržiavať tkanivo mladé. Pri dostatočných dávkach zlepšuje prognózu choroby alebo jej dokonca zabráni. Vitamín D odporúča aj M.D. Dale E. Bredesen vo svojej knihe Nepodľahnite Alzheimeru.

Vitamín D rozdeľujeme na vitamín D2, ktorý je rastlinného pôvodu (huby, plesne, rastliny) a vitamín D3, ktorý je živočíšneho pôvodu. Vitamín D3 je až štyrikrát účinnejší. Samotným vitamínom D to však nekončí.

Veľa žien trpí osteoporózou a preto užíva vápnik.

Dôležité však je, aby sa vápnik zabudoval do kostí a spevnil ich. Na to je treba mať v krvi vitamín D a K2. Ak nebudeme mať v krvi vitamín D, vápnik nesplní svoju úlohu. Ak však budeme mať v krvi D a nebudeme mať K2, vápnik nám ublíži pretože sa nezapracuje do kostí, ale sa presunie sa do krvnej steny a spôsobí kôrnatenie. Práve preto je vitamín K2 dôležitý pre prevenciu osteoporózy. Obsahujú ho kvasené produkty, či už kvasená zelenia, jogurt alebo fermentovaný sójový syr.

Či máte dostatok vitamínu D v krvi si môžete dať zmerať v laboratóriu. Ja som si takýto test preventívne dala spraviť a zistila som, že mám vitamínu D skoro päťkrát menej, ako je optimálna hladina. Toto zistenie ma naozaj prekvapilo, pretože v lete som veľa času trávila na slniečku, napriek tomu hladina vitamínu D bola u mňa na dolnej hranici.

Pani doktorka Jana Čepová tvrdí z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie hovorí, že až 80 percent populácie v Čechách má nedostatok vitamínu D a ja predpokladám, že na Slovensku je to veľmi podobné. Keďže je dostatok vitamínu D pre zdravie nesmierne dôležitý, mali by sme poznať  jeho hodnoty v krvi a podľa nich ho dopĺňať. Ideálne vo forme vitamínu D3, ktorý dostať v lekárni, a pokiaľ pravidelne nekonzumujeme kvasené produkty, aj spolu s vitamínom K2.

Pri konzumovaní netreba zabudnúť na pohodu

Pri raňajkách si treba v pokojnej atmosfére a s pôžitkom vychutnať každé jedno sústo. To je ďalšia dôležitá ingrediencia pre zdravé raňajky, aj keď to v dnešnej vypätej situácii môže byť pre niektorých ťažké.