Prvý pilier dlhovekosti: Pohyb

Príroda žije v súhre a akonáhle sa niektorá jej časť naruší, okamžite vznikne nerovnováha, ktorá ju ničí.

V našom organizme je to to isté. Aj naše telo a duša sú prepojené a všetko musí spolu harmonizovať, aby to perfektne fungovalo. Ako súkolia dokonalého stroja.

Ak chcel pračlovek kedysi prežiť, v prvom rade si musel získať potravu a až potom sa mohol nakŕmiť. Nechcem tým povedať, že by pohyb bol dôležitejší ako výživa, ale rozhodne je základom nášho zdravia. Lenže práve to nám uniká. Prečo?

Bez pohybu vydržíme dlhšie ako bez jedla. Pokiaľ sa nehýbeme, náš organizmus dokáže mesiace náročne držať všetko pokope, a my získame mylnú predstavu, že pohyb nám nechýba. Bohužiaľ, nevidíme, že v našom tele dochádza postupom času k nenápadným, zato zásadným degeneračným zmenám.

Keď už degeneračné zmeny nemôžeme ďalej ignorovať, jednoducho si povieme, že to je spôsobené vyšším vekom. Prečo radšej nezoberieme zodpovednosť do svojich rúk a nepostavíme sa zoči voči pravde –celá tá degenerácia je spôsobená nesprávnym životným štýlom.

Musíme si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do nápravy!

Ide o to, aby sme pohyb dokonale začlenili do života.

Aby sme sa hýbali toľko, koľko potrebujeme a ani o tom nerozmýšľali, teda aby sme si vytvorili podvedomý návyk hýbať sa.

Ani to nechcem nazývať cvičením, pretože pohyb neznamená len vedome vyvíjať pohybovú aktivitu, ako je cvičenie.

Pohyb je úplne normálnou súčasťou nášho života. Predsa chodíme, beháme, sadáme si, vstávame – jediným problémom je, že tieto pohybové aktivity nevykonávame dostatočne často.

To naše sedenie s ovisnutými ramenami, predklonenou hlavou, prehnutou chrbticou a schúleným chrbtom… mám pokračovať? Viem, viem… radšej nie, všetci to poznáme a prakticky všetci to robíme.

Teraz sa na pár sekúnd zastavme. Čo myslíte, kto sedáva s chrbtom rovným ako svieca?

Napadol vám niekto? Mačka? Tú som nemyslela, ale áno! Jej grácia v pohyboch a v každom postoji je prakticky neprekonateľná. A kto z ľudí? Gratulujem tým, ktorí uhádli! Ostatných nebudem viac napínať! Ide v podstate všetkých profesionálov, ktorí zvyknú akokoľvek pózovať (modelky, atléti, moderátori a pod.).

Teraz mám pre vás malú úlohu.

Pri čítaní tohto článku pravdepodobne sedíte. Teraz na chvíľočku stuhnite v póze, v ktorej sa práve nachádzate a ktorá je pravdepodobne nesprávna (česť výnimkám). Precíťte a uvedomte si vaše telo. V akej ste polohe? Kde sú vaše plecia, ako je prehnutý váš chrbát, ako sú zaťažené vaše kríže a krk? Ako sa cítite fyzicky? Ako sa cíti vaša duša?

Som si istá, že po zodpovedaní týchto otázok pocítite nutkanie napraviť postoj svojho tela. Urobte to teda. Vystrite sa, vtiahnite brucho, zdvihnite bradu… a prípadne roztiahnite ústa do úsmevu. Ako sa cítite teraz? Lepšie, ešte lepšie, tak si tú polohu zafixujte a skúste v nej vydržať čo najdlhšie.

Vytvorte si návyk často počúvať svoje telo. Neutlmujte vnemy, ktoré vám vysiela. Používate tie desiatky svalov a mikrosvalov, ktoré máte po celom tele a ktoré si pýtajú vašu pozornosť.