Asi každý túži žiť v zdraví čo najdlhšie. Ale ako to docieliť?

Prečo niekto opustí tento svet tak skoro a niekto iný sa dožije vyše stovky? Je možné, že existuje niečo, čo má vplyv na dĺžku nášho života okrem genetiky? Prečo niekto v starobe trpí množstvom zdravotných ťažkostí a niekto iný sa cíti a vyzerá skvelo ako za mlada?

Priznám sa, že toto sú otázky, ktoré ma veľmi zaujímajú. Aj ja patrím k tým, ktorým sa na tomto svete páči a túžia tu byť so svojimi blízkymi čo najdlhšie.

V súvislosti s dĺžkou života sa často spomína, že ide o genetiku, ale nielen ona je príčinou dlhovekosti. Vedci stále častejšie potvrdzujú, že dĺžka aj kvalita života závisí z veľkej časti na našom životnom štýle. Dokonca aj samotná genetika sa počas života mení na základe nášho životného štýlu.

Výsledky výskumov sú však pomerne roztrúsené a ťažko sa k nim dopracovať jednotlivo. Preto je ambíciou tejto série článkov priblížiť dlhovekosť v ucelenej podobe a ponúknuť kompletný prehľad toho, aké životné rozhodnutia vám pomôžu žiť dlho a zdravo.

Články slúžia ako doplnok k mojej knihe Zmysluplná dlhovekosť. Obsahujú informácie, ktoré sa nevošli do knihy a ponúkajú tak ďalší pohľad na túto významnú tému.

Dúfam, že vás tieto informácie nielen informujú, ale aj motivujú k pozitívnej zmene. Existujú totiž jednoduché návyky, ktoré môžete začleniť do svojho životného štýlu a vďaka tomu mať pevnejšie zdravie a žiť dlhšie. Teraz si ich ukážeme.

Tento článok má 22 komentárov

22
 1. Súhlasím s Vašimi nazormi. Rada sledujem danú tému, napr. som akurát dočítala Čínsku štúdiu, ktorá na dlhodobých výskumoch vedeckých odborníkoch potvrdzuje aj Vaše tajomstvá dlhovekosti.
  Teším sa na Vaše ďalsie pokračujúce časti a prajem Vám úspešný zdravý a šťastný rok 2022 .

  1. Čínska štúdia je rozsiahla a zaujímavá. Verím, že napriek Vašim znalostiam, budú aj ďalšie články pre Vás zaujímavé. A vždy je fajn informácie si opäť pripomenúť. Aj Vám prajem úspech a zdravie v novom roku.

 2. Pri vareni strukovin pridavam bobkovy list a ku koncu majoranku a oregano pre lahsie stravitelnost a robim vacsinou ako kyselu variantu
  Smotana a ocot aj ako privarok deti to mali radi lepsie ako z konzervy co je dnes bezne ale aj tam by som pri dala ocot
  Prajem vela radostnej tvorby v tejto narocnej pandemic dobe
  Doporucujem oreganovy olej pre ochranu zdravia ..
  Antivirusovy…..

  1. Ďakujem za cenné rady, ani ja nie som za konzervy – majú veľmi negatívny vplyv na zdravie aj životné prostredie.

 3. Ďakujem za článok, ktorý má obohatil, najmä o strukovín ach a diabete, knihu som si hneď objednala, prvú o štíhlosti už mám. S pozdravom

  1. Cením si vašu dôveru, verím že kniha Zmysluplná dlhovekosť bude pre vás obohatením. Je v nej veľa informácií aj o zdravom stravovaní.

 4. Ďakujem za článok. Čo sa týka stravovania, dlho som sa vyhýbala rybám, neboli mi po chuti. Minulý rok som však našla jednoduchý a chutný spôsob prípravy rýb na zelenine (stačí vyhľadať v Google). Odvtedy si raz týždenne pochutím na pstruhovi, treske, losose alebo pražme.

  1. Ryby môžu byť lahôdkou, ak sa správne pripravia. Osobne mám veľmi rada, keď sa k rybe servíruje v miske olivový olej zmiešaný s citrónom a majoránkou – lyžičkou si potom môže každý stolovník pokropiť rybu touto jednoduchou omáčkou, ktorá zjemní chuť a dodá rybám šmrnc.

 5. Článok som si so záujmom prečítala, nakoľko sa snažím zdravo jesť a kupovať potraviny, ktoré sú prospešné zdraviu. Zaujala ma najmä časť strukoviny a ich prospešnosť pre ľudí, ktorí sú ohrození cukrovkou.Ďalej, že konzumácii mlieka by sme sa mali vyvarovať, kvôli látkám, ktoré sa pridávajú kravám v komerčných podmienkach a neposlednom rade o tvorbe až 90% serotonínu v čreve.
  Pred pár dňami ma nemilo v potravinách prekvapilo zistenie, že strukoviny od slovenského výrobcu sú pôvodom z Číny. Pripájam sa k prianiu všetkého dobrého v Novom roku 2022.

  1. To je veľký problém, ak chceme kvalitu, musíme si dobre preveriť tovar. Hoci ani čínsky tovar nemusí byť zlý, ale väčšinou sa dovezie to najlacnejšie. My by sme sa mali sústrediť na produkty našej krajiny.

 6. Dobrý deň,
  ja mám problém, že kvôli HIT nemôžem jesť žiadne fermentované potraviny…teda ani tie, ktoré pomáhajú udržať zdravú črevnú mikroflóru…viete mi niečo poradiť? Ďakujem:))

 7. Dobrý deň,
  milujem jesť strukovinu-tradičná slovenská potravina.Je známe,že na fazuli,šošovici,hrachu,cíceri,bôbe prežili naši starí a prastarí rodičia dve svetové vojny,preto by sme na nich nemali zabudať. Vraj konzervované strukoviny obsahujú menej nafukujúcich sacharidov. Prajem veľa tvorivosti a inšpirácie v Novom roku 2022.

  1. Konzervovanie je akási predpríprava, strukoviny je však vhodné opláchnuť od soli. Ja si ich radšej namočím sama a konzervy používam len v prípade nutnosti kvôli ochrane životného prostredia.

 8. Dobrý deň, ďakujem za článok v ktorom som sa dozvedela ako mám postupovať pri konzumácii strukovín aby ma nenafukovali. V Novom roku prajem veľa zdravia.

 9. Dobrý deň, aj vám len to najlepšie do nového roku. Ďakujem za vaše články, ktoré ma dosť nesmerovali. V každom nájdem niečo zaujímavé a chcem poďakovať aj za knihu Zdravá a štíhla aj po päťdesiatke. Každodenné zapisovanie stravovania a pohybovej aktivity dosť prekvapilo a pomohlo mi upraviť moje návyky. Takže ešte raz vďaka

  1. Hlavný cieľ knihy Štíhla a zdravá bolo získanie návykov a uvedomenie si, čo a ako treba robiť pre zdravie, vy ste to vystihli.

Pridajte komentár

Raz týždenne vyberám jeden komentár, ktorého autorke pošlem moju knihu Detox zdarma.

*