Asi každý túži žiť v zdraví čo najdlhšie. Ale ako to docieliť?

Prečo niekto opustí tento svet tak skoro a niekto iný sa dožije vyše stovky? Je možné, že existuje niečo, čo má vplyv na dĺžku nášho života okrem genetiky? Prečo niekto v starobe trpí množstvom zdravotných ťažkostí a niekto iný sa cíti a vyzerá skvelo ako za mlada?

Priznám sa, že toto sú otázky, ktoré ma veľmi zaujímajú. Aj ja patrím k tým, ktorým sa na tomto svete páči a túžia tu byť so svojimi blízkymi čo najdlhšie.

V súvislosti s dĺžkou života sa často spomína, že ide o genetiku, ale nielen ona je príčinou dlhovekosti. Vedci stále častejšie potvrdzujú, že dĺžka aj kvalita života závisí z veľkej časti na našom životnom štýle. Dokonca aj samotná genetika sa počas života mení na základe nášho životného štýlu.

Výsledky výskumov sú však pomerne roztrúsené a ťažko sa k nim dopracovať jednotlivo. Preto je ambíciou tejto série článkov priblížiť dlhovekosť v ucelenej podobe a ponúknuť kompletný prehľad toho, aké životné rozhodnutia vám pomôžu žiť dlho a zdravo.

Tieto texty slúžia ako doplnok k mojej knihe Zmysluplná dlhovekosť. Obsahujú všetky informácie, ktoré sa nevošli do knihy a ponúkajú tak ďalší pohľad na túto významnú tému. Kniha je už hotová, môžete si o nej viac prečítať tu:

Dúfam, že vás moja kniha aj séria článkov o dlhovekosti nielen informujú, ale aj motivujú k pozitívnej zmene. Existujú totiž jednoduché návyky, ktoré môžete začleniť do svojho životného štýlu a vďaka tomu mať pevnejšie zdravie a žiť dlhšie. Rozdelila som ich do štyroch oblastí:

  • pohyb,
  • strava,
  • vzťahy,
  • zmysluplnosť.

Články o týchto dôležitých témach teraz vytváram z množstva poznámok, ktoré sa mi nezmestili do knihy. Budem ich publikovať priebežne počas nasledovných mesiacov.

Vľavo nájdete menu, z ktorého sa rýchlo dostanete k jednotlivým častiam tohto článku.